Žádají proto okamžité kroky k nápravě. Odbory chtějí po deseti dnech stávkou pohotovost vyhodnotit s možností případného vyhlášení stávky. Na vyjádření společnosti se čeká.
Odbory zahajují mezi zaměstnanci sběr podpisů na podporu případné stávky. „Bohužel neexistuje mnoho jiných východisek,“ napsali odboráři. Vyjádření automobilky zatím není známé.
Dozorčí rada firmy má v pondělí opět jednat o Romanově odvolání. Komrsková podle odborářů také nedostatečně hájí zájmy zaměstnanců například v otázkách mezd.
„Příští jednání bude příští týden v úterý. A uvidíme, s čím vláda přijde,“ říká pro Radiožurnál Jana Hnyková, místopředsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče.
Odbory požadují přidání nejméně o deset procent pro všechny zaměstnance veřejné sféry. Ministerstvo práce navrhuje růst výdělků části pracovníků veřejné sféry a státních zaměstnanců.
Předáci a předačky budou o postupu rozhodovat ve středu. Odbory požadují přidání do tarifů od září nejméně o deset procent pro všechny ve veřejné sféře.
Stávková pohotovost nadále platí. Jednání s odboráři mají pokračovat příští úterý. Vedení letiště a odboráři si na něm vyjasní, které požadavky jsou reálné a které ne.
„Může se jednat o statisíce lidí, kteří budou v jednotlivých fabrikách, které zastaví výrobu. Pevně věřím, že přijdou tisíce lidí na demonstraci,“ řekl Roman Ďurčo.
Středula považuje situaci za vážnou. Vládu kritizoval za to, že s odbory nevede seriózní sociální dialog. Odboráři chtějí v úterý dopoledne představit, jaké dopady vládní úsporné opatření přinesou.
K pondělí jsou ve stávce odbory úředníků, školství, orchestrálních hudebníků, dopravy, kultury, knihoven, zdravotnictví, profesionálních zpěváků a civilních zaměstnanců armády.
Firma od ledna zvýšila postupně platy asi 75 procentům pracovníků, v průměru o 1320 korun. Plošné zvýšení všem odmítá, sdělil šéf představenstva holdingu Miroslav Dvořák. Skupina zaměstnává 850 lidí.
Žitníková řekla, že vláda plánuje uspořit v hygienické službě v letošním roce 95 milionů korun. Zrušit by se mělo 134 míst, přitom o tento počet se v době pandemie počty míst na stanicích zvyšovaly.
Stávková pohotovost platí od 20. ledna. Pro Arrivu ve třech krajích s pohotovostí pracuje několik set řidičů. Zaměstnanci společnosti Arriva Morava si stěžují na zhoršení pracovních podmínek.
Odbory zároveň upozorňují, že je jednání „v rozporu s platnou právní úpravou“, a žádají všechny strany, aby situaci co nejrychleji vyřešily. Pokud se tak nastane, plánují 30. ledna zahájit stávku.
Zdravotnické odbory v pátek vyhlásily stávkovou pohotovost kvůli nízkým platům. Odborům vadí, že vláda nechce pro příští rok plošně přidat požadovaných 10 procent k tarifním platům.
Odboráři z bank a komerčních i zdravotních pojišťoven vyhlásili v úterý stávkovou pohotovost. Důvodem je boj za vyšší platy. Odměny ve finančním sektoru přitom patří k jedněm z nejvyšších.
Odboráři z veřejného sektoru vyhlásili stávkovou pohotovost na podporu požadavku na růst platů. Ke školským odborům se tak připojily i odbory zdravotnické, hasičské či policejní - celkem 13 svazů.
Školské odbory vyhlásily stávkovou pohotovost. Vadí jim, že vláda odkládá rozhodnutí o zvýšení platů učitelů a dalších pracovníků ve školství. Řekl to šéf školských odborů František Dobšík.
Nejdříve stávka z útrob Klementina, kde má Národní knihovna své hlavní sídlo. Teď zase stížnosti odborářů z Národního divadla. Michaela Vetešková a její komentář.
Novým generálním ředitelem Národní knihovny je Martin Kocanda. Jmenoval ho ministr kultury Daniel Herman z KDU-ČSL. Podle odborů ale nemá Kocanda náležité odborné zkušenosti.
Odborový svaz dopravy ve středu vyhlásil celorepublikovou stávkovou pohotovost. Ve vysílání Radiožurnálu to řekl šéf odborářů Luboš Pomajbík. Mnoho řidičů linkových autobusů totiž podle odborářů nedostalo přidáno tak, jak slibovala vláda a kraje. V Ústeckém kraji už odboráři stávku naplánovali na 8. března. Pomajbík upozornil, že se ke stávce můžou přidat i v dalších krajích.
Odboráři v kolínské automobilce TPCA vyhlásili stávkovou pohotovost. S vedením firmy se ani po pěti měsících kolektivního vyjednávání nedohodli na zvýšení platů.
Horničtí odboráři dnes rozhodli, že stávkovou pohotovost rozšíří z Dolu Paskov, kde pohotovost platí od úterý, na celou těžební společnost OKD, a to na neomezenou dobu. Důvodem je nejasná situace v OKD. Předseda Sdružení hornických odborů OKD Jaromír Pytlík to řekl České televizi. Odboráři podle něj nemají od vedení firmy dostatek informací, neví ani, jak bude vypadat plán firmy pro letošní rok.