„Nepřichází v úvahu žádný jiný logický výklad než ten, že aktuálně je příslušným státním orgánem ministerstvo vnitra SR,“ píše se v rozhodnutí slovenského Nejvyššího soudu.
Praha/Vyskytná||Mikuláš Kroupa|Historie|Příběhy 20. století
Havel se s vysokou horečkou a zápalem plic dusil na vězeňské marodce. Litomiský ztropil před bachařem scénu, aby vězně Havla okamžitě převezli do nemocnice. Havel už se do vězení nevrátil.
Od pádu komunistické totality uplynulo už skoro 34 let. Server iROZHLAS.cz připomíná případy, které by mohly některé křivdy komunistické justice napravit.
Bývalý český premiér Andrej Babiš v kauze evidence u StB žaloval nesprávnou instituci, a to slovenský Ústav paměti národa (ÚPN). Jeho právníci rozhodnutí očekávali, proto již podali další žalobu.
Odvolací soud dvěma mužům dvouleté podmíněné tresty potvrdil, dalším dvěma je nově uložil. Bývalí příslušníci StB šikanovali mimo jiné člena hudební skupiny The Plastic People of the Universe.
Jan Šinogl vytvořil pro svou ženu Drahomíru úkryt ve velkých akumulačních kamnech. StB ji tak nenašla. A aby se vyhnula zatčení, dorazila na vyšetření o těhotenství v přestrojení za starou ženu.
Policie stíhá pražského advokáta Jaroslava Filipa za zpronevěru 50 milionů korun z advokátní úschovy. Kromě Filipa je v případu vyšetřován i někdejší vysoce postavený důstojník StB Josef Nevečeřal.
Šéfa Bezpečnostní informační služby Michala Koudelku bývalý prezident Miloš Zeman stále odmítal jmenovat generálem. Dočkal se až v pondělí, kdy ho povýšil nový prezident Petr Pavel.
Odpudivou praktikou StB byli takzvaní společenští agenti. „Ti měli nějak zaujmout osobu, na kterou byli zaúkolováni, pak ji svést, nafotit nebo natočit nejlíp v intimní situaci,“ popisuje badatel.
„Bohu jsem nevyčítala, proč právě já. Spíš jsem se divila, že jsem se tam octla právě já, která jsem těm věcem vůbec nerozuměla,“ vzpomínala sestra Bohdanka.
Praha||Mikuláš Kroupa|Historie|Příběhy 20. století
Svědectví Jarmily Kovářové, která prožila pět let ve slovenských věznicích. Její tatínek totiž nechtěl odevzdat rodinný majetek do JZD a postavil se komunistickému útlaku.
„Oba Prchalové jsou obrazem doby, ve které působili. Doby, kdy bylo v zájmu strany dovoleno dělat provokace, používat násilí,“ říká historik Jan Kalous.
Vládní koalice chce ve Sněmovně prosadit návrh, aby se lustrační zákon znovu vztahoval i na premiéra a ministry. ANO upozorňuje, že zde po zpřísnění není společenská poptávka.
Za první republiky psal pro katolický i vládní tiskt, v letech protektorátu patřil k novinářům podporujícím nacistickou okupační správu. A co následovalo po druhé světové válce? A po únoru 1948?
Praha||Mikuláš Kroupa|Historie|Příběhy 20. století
Rambousek pracoval jako agent pro americkou tajnou službu. Při své poslední cestě zpět do Československa ho zradil spolupracovník. Za velezradu a vyzvědačství byl odsouzen k doživotnímu trestu vězení.
Příštím českým prezidentem bude opět předlistopadový komunista. Jaký je pohled historiků na působení Petra Pavla a Andreje Babiše v období před rokem 1989? A hraje tato otázka letos pro voliče roli?
Ani odpykaným trestem a službou u PTP to neskončilo. StB se ho pak snažila získat ke spolupráci, kvůli tomu musel odejít ze dvou atraktivních míst. Bedřich Zahradník přesto nevidí minulost jen černě.
„Kapitán Svoboda, který byl pověřen vyšetřováním, byl vyučeným strojním zámečníkem,“ vysvětluje historik Jiří Plachý, proč nebylo hledání lidických dětí na konci 60. let úspěšné.
„V současné době, v roce 2018, zahajovat trestní stíhání je podle mě pozdě. Tudíž to rozhodnutí vítám a souhlasím s ním,“ reagoval obhájce jednoho z obviněných Jan Červenka.
Jiří Arvéd Smíchovský byl člen tajných společností, pokoušel se vyvolávat démona, spolupracoval s nacisty i s komunistickou Státní bezpečností. Filmovou podobu mu dal režisér Vojtěch Mašek.
Praha||Mikuláš Kroupa|Historie|Příběhy 20. století
Miluška Havlůjová, známá odbojářka, politická vězeňkyně a polistopadová komunální politička, zemřela v polovině červa ve věku 93 let. Studenti pražského gymnázia Paměti národa zpracovali její příběh.
Krajský soud v Bratislavě zamítl žalobu bývalého premiéra Andreje Babiše, že je neoprávněně veden ve svazcích StB jako agent. Soud ovšem nerozhodoval o tom, zda Babiš s StB spolupracoval, či nikoli .
Uprchlík na Západ a současně spolupracovník Státní bezpečnosti, který se záhy ocitl zpátky v Československu; politický vězeň, propuštěný v roce 1960, ale znovu zavřený a držený až do roku 1968.
Expremiér Andrej Babiš z ANO se kvůli své evidenci u StB chce dál soudně bránit. „Budu se soudně bránit dál, protože pravda je na mojí straně, nikdy jsem s StB nespolupracoval,“ uvedl.
Byl Andrej Babiš vedený v dokumentech někdejší tajné policie StB jako agent oprávněně, nebo ne? Server iROZHLAS.cz připravil přehled hlavních otázek a odpovědí týkajících se dekádu trvajícího sporu.
Možnosti propagandy ve filmu se po druhé světové válce chopili i komunisté v tehdejším Československu. Cíl byl jasný: Ovlivnit to, co si lidé mají myslet, ale čeho se mají bát.