Maryško schválil i šikanování hudebníka skupiny Plastic People of the Universe Vratislava Brabence, kterého příslušníci StB obtěžovali neustálými výslechy a vyhrožováním únosem jeho ženy a dcery.
Jaroslav Hutka pronesl výroky o udavačství poté, co chtěl prezident Miloš Zeman prosadit Karla Srpa do etické komise, která oceňuje účastníky protikomunistického odboje.
Filmařsky vděčné téma společenského vyrovnání se s krutostí totalitního režimu dostává v příběhu mladíka se špatným kádrovým profilem a velkými kariérními ambicemi nové hledisko.
V kauze Pražského dopravního podniku státní zástupce Adam Borgula viní Kmetě ze zpronevěry, zjednání výhody při zadání veřejné zakázky a také z praní špinavých peněz.
Praha||Mikuláš Kroupa|Historie|Příběhy 20. století
Tehdy jsem si opravdu myslel, že lidí s podobným osudem už není moc, a dnes se za svou nevědomost stydím: před sedmnácti lety jich ještě žily tisíce, jen se o ně málokdo zajímal.
Bylo mu dvacet let a měl za sebou mnohahodinový výslech. Komunistická policie ho sledovala kvůli „protistátním aktivitám“ (pohyboval se v disentu) a náhodně zjistila, že má doma usušenou marihuanu.
Důvodem jsou složitost kauzy i epidemiologická opatření. Své stanovisko k celé věci tak má zaslat do konce června, potom se soud rozhodne, jak s případem dál naloží.
Za skandování hesel proti znárodňování si pro něj v noci přišla StB. Zaplatil za to pěti měsíci ve vazbě, třemi roky u PTP a poškozeným zdravím. Nikdy ale neztratil odvahu postavit se bezpráví.
Že dějiny nejsou černobílým soubojem dobra a zla, ale nekonečnou paletou šedých odstínů dobrých i špatných událostí a osobností, to dokazuje příběh Vladimíra Pekelského.
Útěk do zahraničí vyprovokovala smyšleným dopisem Státní tajná bezpečnost. Na falešného převaděče si vzpomíná také hereččin syn Jiří Štěpnička, kterému tehdy byly tři roky.
Rozkaz ke zrušení všech centrálních útvarů StB vydal 31. ledna 1990 ministr vnitra Richard Sacher. Po více než čtyřiceti letech působení tak skončil jeden z hlavních nástrojů komunistického teroru.
Dostat se do ní nebylo snadné ani po sametové revoluci. To by se ale mělo brzy změnit. Z objektu, který sloužil sledovačům, se podle plánů Prahy 7 má stát školské zařízení.
Rodinu naložili do auta a vyrazili směrem k Brnu. Než vjeli do města, všem zavázali oči, teprve později se dozvěděli, že skončili v nechvalně známé vyšetřovně StB v Příční ulici.
Trvalo sedm let, než komunistický režim dovolil věřícímu mladíkovi studovat vysněnou právnickou fakultu. Za to se mu „odměnil“ tím, že až do listopadu 1989 pravidelně hájil známé moravské disidenty.
Na prvních stupních základních škol je nedostatek mužských kantorů. Návštěvnost Národního parku Šumava začíná být problémem. Více se dočtete v přehledu tisku, který sestavil Radiožurnál.
Skutečnost, že někdo před listopadem 1989 tajně pracoval pro západní zpravodajskou službu, ještě automaticky neznamená, že musí být vymazán ze seznamu spolupracovníků komunistické StB.
Romantický klukovský odboj proti nastupující komunistické totalitě Černíka spolu s třinácti vrstevníky přivedl do brněnské věznice StB na Cejlu a před Státní soud.
S odvoláním na dokumenty Státní bezpečnosti to v neděli napsal bulvární nedělník Mail on Sunday. Stejné noviny před časem uvedly, že pro Československo špehoval i labouristický poslanec Robinson.
Byl pozdní leden roku 1967, když na stole ministra vnitra Josefa Kudrny přistála složka s červeně orazítkovaným dodatkem „přísné tajné“. Akce Blín připomíná spíše hollywoodský thriller.
Andrej Babiš podle slovenského Denníku N stáhl žalobu na muže, který potvrdil, že současný český premiér v minulosti donášel pro komunistickou Státní bezpečnost.
Se slovenským ústavem se premiér Babiš soudil šest let o to, zda je veden jako agent ve svazcích StB oprávněně, či nikoli. Nyní spor definitivně ukončil Evropský soud pro lidská práva.
Premiér Andrej Babiš zatím zůstane veden jako agent ve svazcích komunistické Státní bezpečnosti. Předseda ANO neuspěl se stížností proti Slovensku u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku.
Na Fakultu sociálních věd Univerzity Karlovy se minulý týden snesla kritika kvůli účasti šéfa kontrarozvědky StB Alojze Lorence na debatě o 17. listopadu 1989.
Mácha byl podle rozsudku velitelem skupiny StB, jež měla donutit církevní představitele k přiznání, že chystali proti komunistickému režimu spiknutí. Jeho součástí měl být takzvaný číhošťský zázrak.