Steinmeier do Národního památníku hrdinů heydrichiády přijde jako první hlava německého státu. Setká se i s prezidentem, premiérem a předsedy sněmovny a Senátu.
Všichni během ceremoniálu, v němž zazněly i hlasy mladých lidí ze čtveřice visegrádských zemí, do mezer zdi zasunuli růže. Ve stavbě, která Berlín dělila od roku 1961, tak symbolicky udělali otvory.
Hlavní vzpomínková akce se uskutečnila v berlínské ulici Bernauer Strasse, kterou zeď před 58 lety rozdělila. Věnec zde položil berlínský primátor Michael Müller i další politici.
Úřadu německého prezidenta se v neděli ujal bývalý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier. Jedenašedesátiletý sociální demokrat v převážně reprezentativní funkci vystřídal Joachima Gaucka, který se rozhodl nekandidovat do dalšího pětiletého období.
Kandidaturu sociálního demokrata a ministra zahraničí Franka-Waltera Steinmeiera na německého prezidenta podpoří i Křesťanskodemokratická unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové. Steinmeier by tak měl v únorovém hlasování bez problémů uspět a stát se nástupcem Joachima Gaucka ve funkci hlavy státu.
Německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier připustil, že vztahy mezi Ankarou a Berlínem jsou od zmařeného převratu v Turecku napjaté. Mezi oběma stranami neexistuje v současné chvíli dokonce ani "žádný základ" pro dialog, řekl ministr, jehož citovala agentura Reuters.
S naprostým nedostatkem dárců orgánů se potýká řada zemí. V sousedním Německu proto politici hledají nové cesty, jak jejich počet zvýšit. Jedním z impulzů k debatě o dárcovství se stal příběh předního německého politika Franka-Waltera Steinmeiera.