Z horské enklávy, kterou nedávno po bleskové vojenské operaci ovládl Ázerbájdžán, uprchlo podle Jerevanu během několika dní přes 100 000 obyvatel, tedy kolem 80 procent odhadované populace.
Na podzim 2020 Ázerbájdžán získal kontrolu nad částí Náhorního Karabachu a přilehlými okresy, které do té doby ovládali Arméni. Boje si vyžádaly životy asi 6700 lidí.
Válka skončila. Začaly fungovat také semafory a veřejné osvětlení, takže se dá po městě chodit i v noci. Po ulicích sice jezdí auta, ale lidí je tady velmi málo.
„Modlím se, aby už nastalo ticho, protože to, co se tady děje teď, to jsme nezažili ani za minulých válek. Už se jenom modlím, od rána do večera,“ říká paní Taisa.
Rakety, pravděpodobně systémy GRAD, zasáhly hlavní tržnici v centru Stěpanakertu a zanechaly po sobě spoušť. Tržnice ale byla v té době zavřená, takže na místě nikdo nezahynul.
Říká se, že ve válce sice múzy mlčí, ale žaludek mlčet nechce a ani nemůže. Problémy se zásobováním potravinami se projevují i v Náhorním Karabachu, o který válčí Arméni a Ázerbájdžánci.
V Martuni v Náhorním Karabachu žilo před konfliktem asi 5000 lidí. Po několika týdnech bojů jich zůstalo asi pět set. Přímo na místě s nimi mluvil reportér Radiožurnálu Martin Dorazín.
Pokračující konflikt v Náhorním Karabach donutil k přesunu do bezpečí tisíce lidí. Hlavně matky a malými dětmi a starší lidi. Někteří tam ale stále zůstávají.
Arménské ministerstvo zahraničí v sobotu uvedlo, že Ázerbájdžán v pátek večer opět bombardoval civilní osady včetně karabašské metropole Stěpanakertu. Hlášení jsou podle něj zranění civilisté.
V momentu, kdy jsme se přiblížili k budově, viděli jsme rozbitá okna a dál už jsme se nedostali, protože se ozvala siréna. Musíme utíkat rychle pryč a skrýt se za nejbližší zdí.
Ve Stěpanakertu teď nefungují telefony a internet jenom občas v některém z hotelů. S kolegou Alexandrem jsme spojení se světem našli v hotelu Armenia, ale klid na práci netrval dlouho.
Dvě rakety dopadly večer přímo do centra Stěpanakertu. Okamžitě potom se město ponořilo do úplné tmy, takže nebylo možné odhadnout počet obětí ani rozsah škod.