„V každém rohu číhá smrt. Když mě sestry chytly za ruky, aby mě ‚naočkovaly‘, myslela jsem si, že mě chtějí otrávit. Ve skutečnosti nás ale sterilizovaly.“
Praktiky používané na ujgurských ženách jsou podle odborníka Ondřeje Klimeše v souladu s dlouhodobou snahou Pekingu „vyřešit ujgurskou otázku jednou pro vždy“, to znamená region více počínštit.
Aktivistka Elena Gorolová byla v loňském roce zařazena televizí BBC do žebříčku 40 nejinspirativnějších žen světa. Matka dvou dětí se v 80. letech stala obětí násilné sterilizace.
Lékaři jim vzali právo mít další děti. Řeč je o desítkách žen, které podstoupili takzvanou nucenou sterilizaci. Často přitom ani nevěděly, co to znamená. Zákroky se prováděly zejména za minulého režimu. Tehdejší komunistická vláda tak chtěla programově snížit porodnost, a to převážně u romských žen. Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier z ČSSD chystá zákon, kterým stát ženy odškodní.
Od dubna začíná platit zákon o specifických zdravotních službách. Legislativně vymezuje například umělé oplodnění, sterilizaci žen, kastraci mužů nebo změnu pohlaví. Třináctiletým dívkám pak nově uhradí očkování proti rakovině děložního čípku pojišťovny.
Odškodnění za nechtěnou sterilizaci bylo hlavní téma dnešní schůzky ostravských žen, které nedobrovolně podstoupily tento zákrok. Sešly se symbolicky právě na Mezinárodní den žen.
Připadají si nepotřebné, podvedené, nešťastné. Tak své pocity popisují nechtěně sterilizované ženy. V Ostravě se dnes sejdou symbolicky v Mezinárodní den žen, aby se dozvěděly, jaké mají šance na odškodnění.
Nedobrovolně sterilizované ženy z Ostravska se chtějí společně symbolicky sejít v den, kdy se slaví Mezinárodní den žen. Rada vlády pro lidská práva se za ně postavila a plánuje odškodnění za nechtěný zákrok, které podstoupily desítky pacientek.
Nemocnice ve Znojmě se musí po 30 letech omluvit Anně Maděrové za nechtěnou sterilizaci. Dnes o tom rozhodl Vrchní soud v Olomouci. Žena požadovala kromě omluvy také odškodnění šest milionů korun, ale neuspěla.
Nemocnice ve Znojmě se musí omluvit Anně Maděrové, která ve zdravotnickém zařízení prodělala před 30 lety nechtěnou sterilizaci. Nemocnici zažalovala a požadovala kromě omluvy odškodnění šest milionů korun. V tomto případě neuspěla. Dnes o tom rozhodl Vrchní soud v Olomouci.
Nechtěně sterilizovaná romská žena z Ostravy dostala novou šanci na získání půlmiliónového finančního odškodnění od ostravské Městské nemocnice. Vrchní soud v Olomouci před časem její nárok zamítl kvůli tomu, že žalobu podala pozdě. Nejvyšší soud ale tento verdikt zrušil s tím, že promlčení odporuje dobrým mravům a nařídil olomouckým soudcům, aby případ znovu projednali.
Pražský Vrchní soud rozhodl, že dvě ženy, které bez výslovného souhlasu podstoupily operativní zákrok, po němž už nemůžou mít děti, by měly dostat odškodnění v řádu statisíců korun. Podstatně větší, než jaké stanovila nižší soudní instance.
Podle některých aktivistů prošly nechtěnou sterilizací na Ostravsku až desítky romských žen. Přesné statistiky ale neexistují. Ženy dosud marně čekaly alespoň na uznání chyby. Dnes se dočkaly omluvy z úst premiéra Jana Fischera i ministra pro lidská práva Michaela Kocába.
Odškodné 40 tisíc korun dostane pacientka liberecké nemocnice, která po sterilizaci otěhotněla a porodila dítě. Platit bude Liberecký kraj jako zřizovatel nemocnice.
Romská žena, která prodělala nedobrovolnou sterilizaci, poprvé v Česku vysoudila finanční odškodnění. O peněžité satisfakci dnes rozhodl Krajský soud v Ostravě. Rozsudek označují odborníci za průlomový.
Veřejný ochránce práv Otakar Motejl má důkazy nejméně o pěti desítkách neoprávněných sterilizací. Výsledky mnohaměsíčního šetření jsou přitom podle obsáhlé závěrečné zprávy pouhou špičkou ledovce - mnohé ženy se totiž z nejrůznějších důvodů bojí svěřit i svým nejbližším. Součástí zprávy jsou i návrhy na upřesnění zdravotnické legislativy a úvahy o případném odškodnění alespoň některých žen.