sterilizace

| mkp, Markéta Chaloupská |Zprávy z domova

Stát chce odškodnit ženy, kterým lékaři provedli tzv. nucenou sterilizaci

Lékaři jim vzali právo mít další děti. Řeč je o desítkách žen, které podstoupili takzvanou nucenou sterilizaci. Často přitom ani nevěděly, co to znamená. Zákroky se prováděly zejména za minulého režimu. Tehdejší komunistická vláda tak chtěla programově snížit porodnost, a to převážně u romských žen. Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier z ČSSD chystá zákon, kterým stát ženy odškodní.

|Andrea Čánová, Lucie Maňourová, Matěj Skalický |Zprávy z domova

Nechtěně sterilizovaná Romka dostala novou šanci na odškodnění

Nechtěně sterilizovaná romská žena z Ostravy dostala novou šanci na získání půlmiliónového finančního odškodnění od ostravské Městské nemocnice. Vrchní soud v Olomouci před časem její nárok zamítl kvůli tomu, že žalobu podala pozdě. Nejvyšší soud ale tento verdikt zrušil s tím, že promlčení odporuje dobrým mravům a nařídil olomouckým soudcům, aby případ znovu projednali.

|Ivan Holas |Zprávy z domova

Ombudsman má důkazy o pěti desítkách neoprávněných sterilizací

Veřejný ochránce práv Otakar Motejl má důkazy nejméně o pěti desítkách neoprávněných sterilizací. Výsledky mnohaměsíčního šetření jsou přitom podle obsáhlé závěrečné zprávy pouhou špičkou ledovce - mnohé ženy se totiž z nejrůznějších důvodů bojí svěřit i svým nejbližším. Součástí zprávy jsou i návrhy na upřesnění zdravotnické legislativy a úvahy o případném odškodnění alespoň některých žen.