Stockholm

| ČTK, miz |Zprávy ze světa

Uzbek se přiznal, že ve Stockholmu vjel s náklaďákem do davu lidí

Uzbek Rakhmat Akilov podezřelý z útoku ve Stockholmu v úterý před vyšetřující soudkyní přiznal spáchání teroristického činu a souhlasil s tím, aby byl vzat do vazby. Řekl to jeho advokát. Soudkyně posléze o uvalení vazby rozhodla. Devětatřicetiletý uzbecký občan, sympatizující s džihádisty, s použitím nákladního auta zabil minulý týden v pátek čtyři lidi a další zranil.

| dp |Zprávy ze světa

Jsme pevně přesvědčeni, že máme pachatele útoku ve Stockholmu, oznámila policie

Švédští vyšetřovatelé jsou pevně přesvědčeni o tom, že mají muže, který během stockholmského útoku nákladní auto řídil. V pondělí to na tiskové konferenci oznámil velitel švédské policie Dan Eliasson. Informovala o tom agentura Reuters. Dodal také, že dokončení předběžného vyšetřování pátečního útoku může trvat až jeden rok. V souvislosti se zločinem, který si vyžádal čtyři mrtvé, byla zatčena i druhá osoba, ale vyšetřovatelé o ní zatím žádné podrobnosti nesdělili.

|Kristina Roháčková |Zprávy ze světa

'Množství květin a vzkazů, které sem lidi nosí, není možné slovy popsat.' Tisíce Švédů vyrazily do ulic

FOTO UVNITŘ. Vlajky ve Stockholmu vlají na půl žerdi. Celý den míří na místo pátečního útoku, k obchodnímu centru Åhlens na nákupní tříde Drottninggatan ve čtvrti Norrmalm, lidé, kteří tam zapalují svíčky a pokládají květiny. Švédská policie mezitím potvrdila předchozí zprávy médií, že pravděpodobným útočníkem byl devětatřicetiletý Uzbek. Zpravodajci jméno muže už dříve zaznamenali, nefiguroval ale v žádném aktuálním vyšetřování.

Kdo útočil ve Stockholmu, není stále jisté. Policie pátrá po možných komplicích zadrženého Uzbeka

| ČTK, Marie Machytková, Martin Balucha, Ondřej Klapal |Zprávy ze světa

Švédští vyšetřovatelé se domnívají, že ve Stockholmu v pátek útočil 39letý muž z Uzbekistánu. Podle policistů nic nenasvědčuje tomu, že by zatkli špatnou osobu. Kromě toho oznámili, že ve voze, kterým řidič najel do lidí, objevili podezřelé zařízení. Není ale jisté, zda jde o bombu. Policie také pátrá po případných komplicích údajného útočníka.

|Daniela Brodcová, Petr Jadrný |Zprávy ze světa

Podezřelý z útoku ve Stockholmu je Uzbek s vazbami na Islámský stát, tvrdí švédská média

Nejméně čtyři mrtví a 15 zraněných, z toho devět vážně. Taková je dosavadní bilance incidentu, při němž v pátek odpoledne najel ve Stockholmu do lidí nákladní vůz. Jak informoval deník Aftonbladet, auto vjelo do budovy obchodního centra Åhlens na nákupní třídě Drottninggatan ve stockholmské čtvrti Norrmalm, policie poté zadržela muže, který se k činu přiznal. Podezřelým je podle Aftonbladetu 39letý Uzbek, který sympatizuje s radikální organizací Islámský stát.

| ČTK |Hudba

Bob Dylan si o víkendu ve Stockholmu převezme Nobelovu cenu. Projev laureáta ale nepronese

Americký hudebník Bob Dylan o víkendu převezme ve švédské metropoli Stockholmu Nobelovu medaili a diplom, které mu jako držiteli Nobelovy ceny za literaturu z roku 2016 patří. Podle agentury AFP to uvedla stálá tajemnice Švédské akademie Sara Daniusová. Dylan se v prosinci nezúčastnil slavnostního předávání cen a ani nevyslal nikoho, kdo by za něj ocenění převzal. Písničkář pouze sepsal děkovnou řeč, která byla na ceremoniálu přečtena.

Ve Švédsku jako na Euru. Češi budou hrát na stadionu pro 50 tisíc lidí

|Jan Kaliba |Fotbal

Zlatan Ibrahimović je sice extravagancí i profesní kvalitou fotbalovou celebritou, ale ani kvůli němu se stadion při zápase Švédsko-Česko zřejmě nezaplní více než z poloviny. Jinak si ovšem čeští reprezentanti při přípravě ve Stockholmu můžou připadat už jako na červnovém Euru. Švédsko má podobný počet obyvatel jako Česko, ale na rozdíl od něj před čtyřmi lety otevřelo moderní arénu pro 50 tisíc fotbalových fanoušků.

|Jakub Marek |Atletika

Stockholmskou halu Globen ovládnou atleti. Na WIT se představí i Hejnová

Do stockholmské haly Globen pravidelně chodí hokejoví fanoušci, ale dnes bude tato specifická stavba patřit příznivcům atletiky. V rámci třetího mítinku nově vzniklé World Indoor Tour se tam představí například dvojnásobná mistryně světa v běhu na 400 metrů překážek Zuzana Hejnová nebo loňský halový mistr Evropy na patnáctistovce Jakub Holuša. Organizátoři také slibují hned několik útoků na halové světové rekordy.

|Viktor Daněk |Film

Oslo a Stockholm se přetahují o natáčení Nesbøho filmu Sněhulák

Vůbec prvního filmového zpracování se dočká jedna z knížek norského spisovatele Jo Nesbøho ze série detektivek s Harrym Holem. Zatím se ale neví, kde se bude natáčet. Zájem má norské Oslo a švédský Stockholm. Obě města se proto předhánějí v nabídkách, aby se staly dějištěm natáčení Nesbøho detektivního románu Sněhulák.