Stockholm

Uzbek se přiznal, že ve Stockholmu vjel s náklaďákem do davu lidí

| ČTK, miz |Zprávy ze světa

Uzbek Rakhmat Akilov podezřelý z útoku ve Stockholmu v úterý před vyšetřující soudkyní přiznal spáchání teroristického činu a souhlasil s tím, aby byl vzat do vazby. Řekl to jeho advokát. Soudkyně posléze o uvalení vazby rozhodla. Devětatřicetiletý uzbecký občan, sympatizující s džihádisty, s použitím nákladního auta zabil minulý týden v pátek čtyři lidi a další zranil.

| dp |Zprávy ze světa

Jsme pevně přesvědčeni, že máme pachatele útoku ve Stockholmu, oznámila policie

Švédští vyšetřovatelé jsou pevně přesvědčeni o tom, že mají muže, který během stockholmského útoku nákladní auto řídil. V pondělí to na tiskové konferenci oznámil velitel švédské policie Dan Eliasson. Informovala o tom agentura Reuters. Dodal také, že dokončení předběžného vyšetřování pátečního útoku může trvat až jeden rok. V souvislosti se zločinem, který si vyžádal čtyři mrtvé, byla zatčena i druhá osoba, ale vyšetřovatelé o ní zatím žádné podrobnosti nesdělili.

|Kristina Roháčková |Zprávy ze světa

'Množství květin a vzkazů, které sem lidi nosí, není možné slovy popsat.' Tisíce Švédů vyrazily do ulic

FOTO UVNITŘ. Vlajky ve Stockholmu vlají na půl žerdi. Celý den míří na místo pátečního útoku, k obchodnímu centru Åhlens na nákupní tříde Drottninggatan ve čtvrti Norrmalm, lidé, kteří tam zapalují svíčky a pokládají květiny. Švédská policie mezitím potvrdila předchozí zprávy médií, že pravděpodobným útočníkem byl devětatřicetiletý Uzbek. Zpravodajci jméno muže už dříve zaznamenali, nefiguroval ale v žádném aktuálním vyšetřování.

| ČTK, Marie Machytková, Martin Balucha, Ondřej Klapal |Zprávy ze světa

Kdo útočil ve Stockholmu, není stále jisté. Policie pátrá po možných komplicích zadrženého Uzbeka

Švédští vyšetřovatelé se domnívají, že ve Stockholmu v pátek útočil 39letý muž z Uzbekistánu. Podle policistů nic nenasvědčuje tomu, že by zatkli špatnou osobu. Kromě toho oznámili, že ve voze, kterým řidič najel do lidí, objevili podezřelé zařízení. Není ale jisté, zda jde o bombu. Policie také pátrá po případných komplicích údajného útočníka.

|Daniela Brodcová, Petr Jadrný |Zprávy ze světa

Podezřelý z útoku ve Stockholmu je Uzbek s vazbami na Islámský stát, tvrdí švédská média

Nejméně čtyři mrtví a 15 zraněných, z toho devět vážně. Taková je dosavadní bilance incidentu, při němž v pátek odpoledne najel ve Stockholmu do lidí nákladní vůz. Jak informoval deník Aftonbladet, auto vjelo do budovy obchodního centra Åhlens na nákupní třídě Drottninggatan ve stockholmské čtvrti Norrmalm, policie poté zadržela muže, který se k činu přiznal. Podezřelým je podle Aftonbladetu 39letý Uzbek, který sympatizuje s radikální organizací Islámský stát.