„Ano, těch 40 let pořád. Pořád fárám. Dělají si ze mě srandu, že jsem starší než černé uhlí,“ směje se Vladislav Žagan. Na šachtě pracoval jeho pradědeček, dědeček, otec i bratr.
Příčinu horníkovy smrti bude šetřit komise složená ze zástupců Obvodního báňského úřadu pro území krajů Moravskoslezského a Olomouckého, Policie ČR, vedení OKD a zástupců odborové organizace.
Výbuch metanu a následný požár v hloubce kolem 880 metrů pod zemí v severní lokalitě Dolu ČSM ve Stonavě si 20. prosince 2018 vyžádal třináct obětí, dalších deset horníků utrpělo těžká zranění.
Podle náměstka ministra financí Romana Bindera souvisí snaha prodloužit těžbu se zajištěním energetické bezpečnosti státu, zejména po invazi Ruska na Ukrajinu.
V předchozích třech letech v dolech OKD nikdo nezemřel. Poslední smrtelné neštěstí se tam stalo na konci roku 2018, kdy při výbuchu metanu zemřelo 13 havířů a deset bylo zraněno.
Záchranáři vytáhli jednu z obětí z dolu ve Stonavě na Karvinsku. Na twitteru o tom informovala Česká televize s odvoláním na okresní státní zástupkyni Gabrielu Slavíkovou.
Těžební společnost OKD chce do konce týdne provést průzkum části míst v Dole ČSM-Sever ve Stonavě na Karvinsku, kde v prosinci při výbuchu metanu zahynulo 13 lidí.
Vyšetřovatelům se po třech měsících podařilo vyslechnout horníka, který pracoval na místě důlního neštěstí ve Stonavě na Karvinsku. Zraněný muž má popáleniny na 65 procentech těla.
Lidé či firmy do sbírky posílali v průměru 2000 korun. Nejmenší poslaná částka činila dvě koruny, největší 325 000 korun. V další sbírce pro děti zemřelých horníků se vybraly 4 miliony korun.
Město Ostrava se rozhodlo podpořit rodiny pozůstalých horníků částkou 325 tisíc korun. Peníze si postižené rodiny přerozdělí, každá dostane 25 tisíc korun.