Poslední cenový odhad na kompletní rekonstrukci zámku počítal s částkou 40 milionů korun. Teď už bude výrazně vyšší. Nejen kvůli inflaci a dražším stavebním materiálům.
Nafukovací hala nad venkovním padesátimetrovým bazénem ve Strakonicích je hotová. Město už mělo vnitřní bazén, jeho kapacita ale nestačila. Proto za 25 milionů zastřešili místní koupaliště.
Nákladní loď do Paříže přivezla části krovů, které jsou vyrobené z masivního dubového dřeva. Jeřáby je v létě zvednou na střechu katedrály a řemeslníci je tam postupně upevní.
Zatímco největší energetická firma ČEZ loni lidem na střechy domů dodala přes čtyři tisíce elektráren, což je třikrát víc než v roce 2021, letos v prvním čtvrtletí je to zatím 1300 elektráren.
Brzy utichne tikání hodin v hodinové věži. „Hodinový stroj se bude muset zastavit, protože budeme opravovat celou střechu a budou se restaurovat ciferníky,“ říká kastelán zámku.
Majitelem menšího pasivního domu obloženého dřevem, který stojí v jednom z vnitrobloků na pražské Letné, je Michal Šperling. „Nejzajímavější je, že ten dům má na střeše kořenovou čistírnu,“ říká.
Požár už viditelně nepokračuje, hasiči pracovali celou noc. Zejména střechy, přes které se požár šířil, jsou poničené. Po zemi jsou popadané ohořelé trámy a ve vzduchu je stále cítit vůně kouře.
Stávající podoba chalupy je stará necelých 200 let, v polovině 19. století vznikla z dřevěné budovy kamenná. „Na půdorysu, kde teď žijeme tři, jich tehdy bylo 12,“ říká Zuzana.
„Fotovoltaiku musíme dávat všude, kde to jen jde. Na každou střechu, každý sklad. Pak bude v létě elektřina přes den zadarmo, i když to má své mouchy,“ je přesvědčený Martin Ledinský z Akademie věd.
Po střeše a vnitřní ochozí chodbě spadla i další část Žižkových kasáren v Terezíně. Opravu podpořilo i ministerstvo pro místní rozvoj, které slíbilo přispět na rekonstrukci tři miliardy korun.
Oprava unikátní střechy kostela v Neratově v Orlických horách už je skoro u konce. Dělníci pracují devět hodin denně a přímo na střeše jsou sedm až osm hodin.
Pozice protivníka se nacházejí na dohled Avdějevky, která je vlastně satelitním městem Doněcku, bašty separatistů. Granáty tu lidem padají na hlavu už od roku 2014.
V Terezíně na Litoměřicku se po víkendových vydatných deštích zřítila další část kasáren Jana Žižky. Událost se obešla bez zranění, kasárny jsou kvůli havarijnímu stavu uzavřené.
„Je tu vysázený rozchodníkový koberec, který se sem dováží v balech a rozkládá se na připravený podklad. Má funkci akumulace dešťové vody,“ popisuje Ondovčák použité technologie.
Setkání se uskutečnilo 27. dubna, tedy den poté, co kardinál Dominik Duka oslavil narozeniny. Případem se nyní budou zabývat pražští hygienici ve správním řízení.
„Strašný, mně to bouchalo do okna, u kterého jsem ležela. Sestřička stále běhala a křičela: ‚Buďte na postelích.‘ Ale ležte, když se vám klepou okna,“ popisuje paní Ludmila, které je skoro 89 let.
„Musím sebekriticky říct, že mi v tu chvíli přestal fungovat zdravý selský rozum,“ vzpomíná na řádění tornáda autor legendárního videa s „Milunou“ z obce Lužice.
V obcích zasažených tornádem na jižní Moravě pokračují práce na odklízení nepořádku a opravách poškozených domů. Úřady také potvrdily šestou oběť tornáda, která zemřela v pátek v brněnské nemocnici.
Na jižní Moravě pokračovala likvidace následků čtvrtečních bouřek a tornáda, které se oblastní přehnalo. Mezi nejvíce postižené patří obce Hrušky, Moravská Nová Ves, Lužice a Mikulčice.
Kvůli vírům a rotujícímu větru tornádo strhávalo objekty, které mu přišly do cesty, včetně stromů, plotů nebo i aut. Obrys tornáda byl viditelný i z dálky.
„Odhadem je tak půl hektaru střech rozbitých, u oken jsou často rozbitá obě křídla, vnější i vnitřní, kroupy velké jako pěst prošly skrz obě křídla,“ přiblížil valtický kastelán Richard Svoboda.
Hrušky (Břeclavsko)||Petr Tichý, ČTK|Zprávy z domova|Reportáž
„Byl to takový hukot. Potom začalo pršet, tak jsem si říkal, že tady už nebudu. Sebral jsem se a odešel – a dobře jsem udělal,“ popisuje muž, který těsně před příchodem tornáda v domě byl.