Americký prezident Donald Trump nechtěně odhalil některé detaily migrační dohody s Mexikem, která odvrátila uvalení cel na mexický dovoz do Spojených států.
Dohoda je výsledkem soudní pře, která se rozhořela poté, co se Trumpova vláda předloni rozhodla ukončit program, díky němuž děti žijící ve Střední Americe mohly odejít za svými rodiči v USA.
Ve sportovním areálu v mexické metropoli je zatím 4800 běženců z karavany, která putuje za lepším životem do USA. Americký prezident Donald Trump chce omezit možnost migrantů požádat o azyl.
Další lidé čekají v úmorném vedru na mostě přes hraniční řeku na registraci. Mexické úřady odmítly vpustit migranty do země hromadně, přijímají ale malé skupinky k azylovému procesu.
Asi 2000 členů karavany je zpět v Hondurasu. Oznámení zaznělo den poté, co byly tisíce lidí z takzvané karavany migrantů zablokovány na pohraničním mostě mezi Guatemalou a Mexikem.
Takzvaná karavana migrantů, kterou tvoří celé rodiny i s malými dětmi, v noci na úterý přespala na holé zemi v městečku Esquipulasu asi pět kilometrů od hranic Hondurasu.
Ulice zely prázdnotou poté, co místní opozice vyzvala k 24hodinové generální stávce. Stalo se tak den po nových protestech proti prezidentovi Danielu Ortegovi, ty si celkem vyžádaly přes 270 mrtvých.
Záchranáři v Guatemale obnovili po třech dnech pátrání po obětech výbuchu sopky Volcán de Fuego, při němž zahynulo nejméně 110 lidí a na tři sta osob bylo zraněno.
Americký prezident Barack Obama vyzývá lídry středoamerických zemí ke spolupráci na zastavení vlny imigrace do Spojených států. Bílý dům se snaží zmírnit pohraniční krizi na jihu země. Od loňského podzimu americké úřady zadržely při nelegálním přechodu více než 50 tisíc dětí a mladistvých.
Navzdory chudobě, násilí a přírodním katastrofám jsou prý lidé nejšťastnější ve střední Americe. V žebříčku Happy Planet britské New Economics Foundation skončila na prvním místě Kostarika a v první desítce jsou i Salvador, Belize, Panama, Guatemala a Nikaragua. Index řadí státy podle toho, kolik šťastných a dlouhých životů vyprodukují, a zohledňuje i stav životního prostředí.
Střední Ameriku zasáhla první letošní tichomořská tropická bouře. Podle tradice začíná její jméno na "a" - Alma. Nejsilněji udeřila v Nikaragui, Hondurasu a Salvádoru.
Hurikán Beta, který dorazil na karibské pobřeží Nikaraguy zeslabil na první stupeň z pětibodové škály a jeho trasa se proti původním odhadům mírně odklonila k jihu. Zvýšená pohotovost a evakuace obyvatel Nikaragui a Hondurasu nadále trvá. V celé oblasti totiž stále hustě prší a hrozí rozšíření záplav. Rychlost větru, který hurikán doprovázejí, teď dosahuje asi 150 kilometrů v hodině.
Tropická bouře Beta ráno zasáhla kolumbijský ostrov Providencia a zesílila na hurikán prvního stupně. Podle Národního centra pro hurikány na Floridě je jeho rychlost 120 kilometrů v hodině a očekává se, že během čtyřiadvaceti hodin ještě zesílí a živel dosáhne druhého stupně.
Další tropická bouře ohrožuje střední Ameriku. Wilma, která se zformovala v karibské oblasti a nabrala na síle, vyvolala pohotovost na Kajmanských ostrovech a v Hondurasu. Na Jamajku už okraj bouře přinesl prudké deště a záplavy v nízko položených oblastech.