střední školy

|Pavla Lioliasová |Zprávy z domova

Začínají státní maturity, 70 000 studentů čekají slohové práce

Psací pero nebo propiska - právě bez toho se v úterý neobejdou maturanti v celé České republice. Mají před sebou totiž slohovou písemnou práci z českého jazyka. V celém Česku startují státní maturity, přihlásilo se do nich skoro 70 tisíc studentů. Někteří z nich mají obavy z centrálního hodnocení prací, které zajišťuje organizace Cermat. Podle ministerstva je ale postup správný.

|Zuzana Petráňová, kov |Zprávy z domova

První uchazeči o studium na SŠ si vyzkouší jednotné přijímačky, startuje pilotní testování

Na víc než polovině středních škol, které nabízejí maturitní obory, se dnes konají pilotní testy přijímacích zkoušek. Ministerstvo školství počítá s tím, že povinné by měly být od září 2016. Nyní se zapojilo zhruba 650 škol ve třinácti krajích, stranou zůstal pouze Liberecký kraj. Dnešek je vyhrazený pro čtyřleté obory a ve čtvrtek se zapojí víceletá gymnázia.

|Helena Šulcová, ČTK, Veronika Sedláčková, mta |Zprávy z domova

Posudek zpochybnil použití pilotního testu jako přijímaček na maturitní obory

Zařazení pilotního ověřování jednotných přijímacích zkoušek na maturitní obory do vlastního přijímacího řízení nemá oporu v zákoně, tvrdí právní posudek zpracovaný na zakázku společností Scio. Ředitelé škol, které budou k výsledkům zkušebních jednotných testů přihlížet, se mohou stát terčem žalob ze strany rodičů neúspěšných uchazečů. Ministerstvo školství tvrdí, že tyto obavy jsou bezpředmětné, protože ředitelé mohou pro přijímací řízení stanovit jakákoli kritéria.