Ministr školství chce při revizi vzdělávacích programů pro střední školy také zajistit, aby na všech školách byla odpovídající nabídka druhých cizích jazyků.
Pátek je posledním dnem na podání přihlášek do druhého kola přijímacího řízení na střední školy, které nabízejí ještě téměř 26 tisíc volných míst. Celkem v prvním kole neuspělo 29 tisíc uchazečů.
Přijímací zkoušky na střední školy ukázaly na postup v digitalizaci, ale i na trvající mezery v systému. Ten stále zvýhodňuje děti, jejichž rodiče se v něm vyznají a mohou investovat do přípravy.
Po prvním kolem přijímacích zkoušek na střední školy se dostalo 94 procent deváťáků, v Praze to bylo ale jen 84 procent. Pražskou úspěšnost ovlivňuje i to, že 40 procent míst obsazují mimopražští.
Z celkových 6000 neúspěšných deváťáků je čtvrtina z metropole a další téměř čtvrtina ze středních Čech. Rodiče i politici popisují případy, kdy na žádnou školu v Praze nestačilo ani 90 bodů ze 100.
V prvním kole přijímaček na střední školy uspělo téměř 94 procent deváťáků. 6 000 z nich v prvním kole neuspělo. Tři čtvrtiny z přijatých se dostalo na školu, kterou měly na prvním místě.
České školství učinilo další krok do 21. století. Politici si mohou spokojeně odškrtnout splněný úkol. Řeč je o elektronickém podávání přihlášek na střední školy.
Zatím se na střední školy dostalo 90 % uchazečů. Míst by na středních školách mělo být pro uchazeče dost, možná jen ne v těch místech, kde by je uchazeči chtěli.
„Dokud nezanalyzujeme dopady na jednotlivé uchazeče, neumíme říct, jak se to bude řešit, protože nové seřazení je vyloučené,“ řekl šéf Cermatu. Posunout vyhlášení výsledků podle něj nepřipadá v úvahu.
„Od zaškrtávacích testů se budeme nepochybně posouvat k interaktivním úlohám, kde se budou úlohy řešit online,“ popsal možnou budoucnost českého školství ministr Mikuláš Bek ze STAN.
Na střední školy se přihlásilo 157 tisíc dětí. Převis poptávky nad nabídkou je nejmarkantnější u gymnázií a lyceí. Stát proto plánuje rozšířit jejich kapacity.
„V případě, že by se našlo, že dvojí výklad byť jen hypoteticky existuje, tak se uznávají správné odpovědi z obou pohledů. Nikdy se nejde cestou, že se dítě poškodí,“ potvrdil ředitel Cermatu Krejčí.
V pátek začínají přijímací zkoušky na střední školy. Podle psycholožky Veroniky Pavlas Martanové mohou dětem proti úzkostem a stresu pomoct například jednoduchá dýchací cvičení.
Uchazeči si mohli letos nově podat tři přihlášky místo dvou. I proto je podle mluvčí Cermatu Jany Patákové vyšší počet přihlášek na jednotlivé obory. Žáci určovali, na kterou školu chtějí nejvíce.
Na začátku příštího týdne by měli mít všichni žáci pozvánky k přijímacím zkouškám na střední školy. Ředitelé finišují s jejich rozesíláním poštou nebo přes elektronický sytém DiPSy.
Současná podoba zkoušek reflektuje situaci, kdy je velký převis poptávky nad nabídkou. „Zkouška tak nutně musí být konstruována tak, aby tam ty specifické věci byly a děti se učily nesmysly,“ říká.
V úterý se do systému zaregistrovalo kolem 142 tisíc uchazečů, což zásadně převýšilo původní odhad 135 tisíc. Na jaké věkové skupině žáků se počet navýšil se ale podle ředitele Cermatu zatím neví.
Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) o jeden den prodloužil termín pro podávání přihlášek na střední školy, tedy do půlnoci ze středy 21. února na čtvrtek 22. února.
Od tohoto roku je možné přihlášky na střední školy podávat elektronicky. „Za mě je to velká jednička,“ hodnotí systém ředitel hotelové školy v teplicích Jiří Nekuda.
Digitalizace české veřejné správy je donkichotský podnik. Na sebevrahy, kteří výzvu přijmou, čeká labyrint byrokratických překážek, zastaralé systémy a neschopnost zaplatit kvalitní „ajťáky“.
Podle předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií a ředitelky Gymnázia Nad Štolou Renaty Schejbalové systém pro online podávání přihlášek na střední školy funguje, uvedla to pro Radiožurnál.
„Zpoždění samozřejmě lituji, ale nejde o nic fatálního. Zpoždění neohrozilo prostor pro to, aby rodiče mohli přihlášky podat,“ tvrdí ministr školství Mikuláš Bek (STAN).