Novela má zrušit podávání zápisových lístků, protože nově mají být uchazeči díky digitalizaci automaticky přijati do zvolené školy podle svých preferencí a zároveň výsledků v přijímacím řízení.
Rodiče a žáci v Česku vyhlíží pondělní stávku ve školách. Odbory očekávají, že půjde o jednu z největších takových akcí od roku 1990. Ve středu uplyne lhůta, dokdy musí mít ředitelé o stávce jasno.
„Problém byl víc v systému než ve špatně rozložených kapacitách,“ popisuje potíže kolem letošních přijímacích zkoušek na střední školy ředitel odboru vzdělávání na ministerstvu. Co se má změnit?
Po dvouměsíčních prázdninách usedne do lavic přes milion žáků základních škol a téměř půl milionu studentů středních škol. Na některých školách přivítají děti vedle učitelů jako každý rok i politici.
„Počítá se s tím, že uchazeči budou mít možnost podat až tři přihlášky, na kterých budou prioritizovat volbu školy nebo oborů, a budou moci podávat přihlášku elektronicky,“ uvedla mluvčí resortu.
Každá z vybraných škol získá finanční podporu ve výši 100 tisíc korun. Vzdělávací akce s názvem #NENECHSE je realizována Českou asociací okinawského karate a kobuda.
„Je zavádějící hodnotit budoucí potřeby na základě aktuální poptávky. Nyní jsou v důsledku války, geopolitických změn extrémně rychlé změny ve firmách a adaptace na nové technologie,“ míní Dombrovský.
Rodiče dětí, které neuspěly v prvním kole přijímaček, si stěžují na nedostatek možností, jak situaci řešit. Kritici dodávají, že do volné kapacity škol se započítávají například i nematuritní obory.
Odborný konzulant a člen správní rady informačního centra o vzdělávání EDUin Tomáš Feřtek si myslí, že klíčové jsou pro motivaci studentů dovednosti a ne znalosti.
Někteří deváťáci stále neví, zda budou studovat střední školu. Kolik dětí se na střední školy opravdu nedostalo, bude jasné až v září, popisuje Renata Schejbalová, šéfka Asociace ředitelů gymnázií.
„Je také na zvážení, jestli by školy neměly mít větší volnost, nakolik se řídí zkouškou v češtině a matematice,“ zamýšlí se v rozhovoru pro Radiožurnál Daniel Prokop ze společnosti PAQ Research.
Podobný, avšak nepravidelný vzorec byl patrný i v minulých letech. Příčiny mohou být různé, jako nejpravděpodobnější se však jeví rozdílná obtížnost obou termínů.
V případě neúspěšných přijímacích zkoušek na střední školu lze podat odvolání. Je také dobré zkusit druhé kolo. Uchazeči v něm můžou podat neomezený počet přihlášek.
V mezinárodním srovnání si české děti vedou docela dobře ve skoku dalekém. Výrazně horší výsledky měly ve člunkovém vytrvalostním běhu, kde více než polovina dětí spadá do kritické úrovně dovedností.
Podle resortu školství mohou ukrajinští studenti – stejně jako jiní zahraniční uchazeči – požádat o prominutí zkoušky z českého jazyka a literatury. Ostatním zkouškám se ale nevyhnou.
Testy CERMATu jsou specifické, jen vzdáleně se podobají tomu, co je napsáno v rámcovém vzdělávacím programu pro základní školy, vysvětluje odborný konzultant spolku EDUin Tomáš Feřtek.
Od začátku letošního roku bylo registrováno přes 700 nových elektromobilů, což je téměř o 50 procent více než ve stejném období loni. Zatím si autotroniky školí automobilky samy ve svých akademiích.
V prvním kole se mohou žáci hlásit maximálně na dvě školy. Hlavně pro deváťáky bude letos těžší dostat se na čtyřletá gymnázia a další maturitní obory.
Kybernetického cvičení Cybertron se účastní desítky studentů středních škol z celého Česka, ale i z Polska. Studenti zjistí, jak funguje kybernetická bezpečnost a jak čelit kybernetickým hrozbám.
Maximální výši poplatku limituje vyhláška z roku 2005. Podle ní můžou studenti za pokoj druhé kategorie platit maximálně 900 korun měsíčně, za pokoj první kategorie 1600 korun. Někde nezdražili vůbec.
„Byli jsme zvyklí, že někdy jsou školy naplněné více a jindy méně podle ročníků. Ale k přirozenému výkyvu demografie se přidalo stěhování. A to je průšvih. Dosud se ty děti vždy nějak rozprchly.“
V základních školách v posledních dvou letech ubylo žáků, u kterých vzdělávací systém eviduje nadání. Dětí se speciálními vzdělávacími potřebami přibývalo do roku 2020, loni jejich počet klesl.
Bude nutné zvýšit schodek státního rozpočtu o osm miliard, píše deník E15. A lékárny by ve vybraných případech mohly znovu začít s dovozem léků, informuje Mf Dnes. Více ve výběru z médií Radiožurnálu.
Nejrychleji klesal počet škol mezi roky 2011 a 2016, potom už meziroční změny kolísaly. Vyplývá to z analýzy Cermatu k letošním přihláškám k maturitní zkoušce.