„Je to náročné i fyzicky. Stalo se, že když mi ve čtyři ráno zazvonil telefon, únavou jsem se prostě rozplakala,“ popisuje slovenská lékařka, která se vrátila z mise v násilím zmítaném Haiti.
Mladá Středoafričanka popisuje noc, kdy ji pět Rusů jeden po druhém opakovaně znásilňovalo. „Myslela jsem si, že tu jsou Rusové proto, aby nám pomohli,“ podotýká.
„Přelety nad městem udělaly takový randál, že rebelové naprosto ztratili orientaci a rozutíkali se do všech směrů. Ve městě ale zůstávají a nikdo nezná dne ani hodiny, kdy si znovu usmyslí zaútočit.“
Podle vlády a OSN stojí za povstalci bývalý prezident François Bozizé, jehož kandidatura do loňských prezidentských voleb nebyla připuštěna. Na Bozizého je vydán zatykač kvůli údajným vraždám.
Konflikt v Dárfúru začal v roce 2003. Proti sobě tehdy stáli vládní vojáci a povstalci hlavně z nearabské komunity obyvatelstva, které si stěžovalo na vládní útlak.
Zatímco ze Sýrie se žoldáci Vagnerovy armády postupně stahují, jejich přítomnost začíná stále silněji pociťovat Libye. „Rusové se vždy cítí dobře tam, kde vládne chaos,“ říká analytik Karel Svoboda.
Přemýšlíte už, kam vyrazíte příští rok na dovolenou? Pomoct by vám mohla mapa cestovních rizik pro rok 2020, kterou sestavili experti na globální rizika z International SOS.
Falešné profily cílily na obyvatele Madagaskaru, Středoafrické republiky, Mosambiku, Demokratické republiky Kongo, Pobřeží slonoviny, Kamerunu, Súdánu a Libye.
Vyšetřovatelé pracující Chodorkovského tvrdí, že mají důkazy, které spojují vraždu tří ruských investigativních novinářů ve Středoafrické republice s činností ruských žoldnéřů v této zemi.
Ve Středoafrické republice zemřeli tři ruští novináři. Jejich vraždu pravděpodobně někdo naplánoval. Podle serveru Deutsche Welle tomu nasvědčuje způsob, jak novináři přišli o život.
Organizace spojených národů vyhlásila úterý Mezinárodním dnem boje proti světové chudobě. Člověk žijící pod hranicí chudoby musí dlouhodobě vystačit s příjmem necelých dvou dolarů na den.
Slabikáře, kartičky s písmeny nebo také léky proti malárii si s sebou zabalilo deset dobrovolníků, kteří dnes večer odlétají z Česka do Středoafrické republiky. Ve městě Bozoum budou školit tamní pedagogy, jak vyučovat. Výjezd zajišťuje obecně prospěšná společnost SIRIRI.
Nejméně 16 lidí již od začátku srpna podlehlo onemocnění cholerou ve Středoafrické republice. Hlášeno je 66 případů. Informovala o tom agentura AP s odvolání na tamní vládu. Podle ní se choroba rozšířila i do sousedního Konga, kde na choleru zemřelo 34 lidí.
Papež František je ve Středoafrické republice. Je to poslední zastávka na jeho cestě po africkém kontinentu ale i první návštěva konfliktní oblasti. Obyvatelé Středoafrické republiky Františka přivítali s nadšením, kvůli obavám o jeho bezpečnost ale návštěvu provázejí přísná bezpečnostní opatření.
Česká vláda ve spolupráci s armádou poslala v noci do válkou zmítané Středoafrické republiky jako humanitární pomoc 45tunový most. Pro štěstí ho pokřtila na Most Anežky České. Zásilku čítající tisíce dílů soupravy vyzvedl v Pardubicích jeden z největších přepravních obrů - letoun Ruslan.
OSN vyšle do Středoafrické republiky 12 tisíc vojáků. Rozhodla o tom Rada bezpečnosti. Jejich úkolem bude zastavit střety mezi křesťany a muslimy. Ty si dosud vyžádaly stovky obětí a téměř milion lidí je bez domova. O vyslání pomoci uvažuje i Česká republika. Armáda už dříve uvedla, že je schopna nasadit na 250 vojáků.
Armáda České republiky nedokáže splnit požadavky OSN pro misi ve Středoafrické republice a poslal do země polní nemocnici. Ve Dvaceti minutách Radiožurnálu to řekl ministr obrany z hnutí ANO Martin Stropnický.
Ministři zahraničí zemí Evropské unie se dohodli na vyslání až tisícovky vojáků do Středoafrické republiky. Misi ještě musí projednat a schválit jednotlivé státy. Česko ale o vyslání vlastních vojáků neuvažuje.
Na misi do Středoafrické republiky možná zamíří stovky evropských vojáků. Dnes o tom budou rozhodovat ministři zahraničí zemí Evropské unie. Tímto krokem chtějí přispět k ukončení násilností v africké zemi.
Středoafrickou republiku opouštějí tisíce lidí. Tamní etnický konflikt začíná po rezignaci prozatímní vlády opět nabírat na síle. Radiožurnálu to potvrdil Vojtěch Bílý, který v zemi působí jako učitel. Do země ho vyslala česká obecně prospěšná společnost Siriri.
Francouzský prezident Francois Hollande volá po vytvoření fondu na financování operací v krizových částech světa. Z fondu by se hradily akce, jako je současný zásah francouzských sil ve Středoafrické republice. Svůj návrh chce Hollande přednést příští týden na zasedání Evropské rady.
Francouzské jednotky kontrolují situaci v hlavním městě Středoafrické republiky Bangui. Po sérii krátkých bojů už nejsou hlášeny další oběti na životech, francouzským vojákům se daří situaci stabilizovat.
Už skoro tři stovky potvrzených obětí mají podle Červeného kříže násilnosti posledních dvou dnů ve Středoafrické republice. Zabitých v metropoli Bangui i jinde prý ale bude výrazně víc, hledání těl tam po setmění přerušili.
Francie vojensky zasahuje ve Středoafrické republice. Oznámil to prezident François Hollande. Ve svém prohlášení uvedl, že cílem akce je především záchrana lidských životů. Ve středoafrické metropoli Bangui zahynulo včera sto lidí. K intervenci dala v noci na dnešek souhlas Rada bezpečnosti OSN.