středozemí

Ve Středozemním moři se potopily čtyři lodě s migranty. Pohřešuje se jich 150

| ČTK |Zprávy ze světa

Ve Středozemním moři se potopila nejméně čtyři plavidla s migranty, kteří se pokoušeli dostat z Libye do Itálie. Pohřešuje se až 150 osob. Téměř 100 lidí zmizelo ve vlnách asi 40 kilometrů od břehů Libye, uvedly ve čtvrtek s odvoláním na libyjské námořnictvo světové tiskové agentury. Dalších asi 50 lidí zůstalo v moři při nehodě dalších tří člunů.

|Vít Pohanka, Tea Turková |Zprávy ze světa

Americké námořnictvo posiluje svoji přítomnost ve Středozemí kvůli situaci v Sýrii

Spojené státy posilují svou přítomnost ve Středozemním moři kvůli situaci v Sýrii. Do oblasti posílají čtvrtý křižník. S odvoláním na ministerstvo obrany to napsala agentura Reuters. Podle nejmenovaného zdroje zatím námořnictvo nemá rozkazy k přípravě na vojenské operace v Sýrii. Americká administrativa nicméně už dřív upozornila, že důvodem k tvrdému zásahu v zemi by bylo použití chemických zbraní.

|Martina Mašková, Roman Chlupatý, Katka Brezovská |Ekonomika

Analytik: Moratorium na podmořskou těžbu ropy ve Středomoří je nepravděpodobné

Havárie ropného vrtu společnosti BP u břehu Ameriky by mohla vést k moratoriu na nové ropné projekty ve Středozemním moři. Tvrdí to alespoň list Financial Times, který v této souvislosti cituje slova italské ministryně životního prostředí Stefanie Prestigiacomové. Ta je prozatím nejvyšším evropským politikem, který zákaz těžby na dně moře mezi Evropou a Afrikou připustil.