střet

Před klimatickým summitem v Paříži policie po střetech s extremisty zatkla 200 lidí

|Jan Šmíd, ČRo |Zprávy ze světa

Přes dvě stovky lidí zadržela francouzská policie na nepovolené demonstraci v Paříži. Protest tam svolala radikální organizace Anticop21 u příležitosti mezinárodního klimatického summitu, který začne zítra právě ve francouzské metropoli. Zúčastní se ho nejvyšší představitelé 140 zemí. Bezpečnostní opatření jsou přísná.

|Kateřina Procházková |Zprávy ze světa

Thajská opozice se opět střetla s policií. Výsledkem je 70 zraněných a pět mrtvých

Pět mrtvých a sedm desítek zraněných. Tak dopadl včerejší pokus thajské policie vytlačit demonstranty z centra Bangkoku. Poklidné protesty se tak opět změnily v bitvu. Opozice z rozpoutání násilí viní premiérku Jinglak Šinavatru, která 15 tisíc policistů povolala do ulic. Nenávist vůči ní roste. Protikorupční policie navíc oznámila, že na premiérku podá trestní oznámení kvůli korupci.

|Štěpán Macháček, Jan Prokeš, Michaela Vydrová, Karolína Rezková, dab |Zprávy ze světa

Egyptská vláda vyhlásila výjimečný stav, viceprezident Baradej rezignoval

V Egyptě vyhlásili na měsíc výjimečný stav a viceprezident Muhamad Baradej rezignoval. Přibyl také zákaz nočního vycházeníí v Káhiře, Alexandrii, Suezu a v několika dalších městech. Úřad také nařídil armádě, aby podpořila ministerstvo vnitra při zajištění bezpečnosti. Vláda tak reagovala na násilnosti, které rozpoutal ranní policejní zásah proti stoupencům bývalého prezidenta Mursího. Podle vlády si násilnosti vyžádaly 235 mrtvých a přes 2000 zraněných, Muslimské bratrstvo ale uvádí čísla až desetkrát vyšší.