Studénka

|Andrea Čánová |Zprávy z domova

Mladík přišel při nehodě ve Studénce o nohy. České dráhy žaluje o odškodnění

České dráhy čelí podle zjištění Radiožurnálu civilní žalobě za vlakové neštěstí ve Studénce. Odškodnění se domáhá mladík, který při nárazu rychlíku do spadlého mostu přišel o obě nohy. Nehoda se stala v srpnu roku 2008. Novojičínský soud ve středu spor ani nezačal projednávat. Právníci obou stran se totiž přímo v jednací síni domluvili, že se zkusí dohodnout mimosoudně.

Nehoda ve Studénce: České dráhy vyplatily poškozeným 14 milionů. Samy inkasovaly 52 milionů

|Andrea Čánová, Markéta Chaloupská |Zprávy z domova

Téměř devět let uplynulo od tragického železničního neštěstí ve Studénce, při kterém zemřelo osm lidí, a další desítky cestujících se zranily. Soud ale dosud nerozhodl, kdo za nehodu může. Rodiny obětí doufají, že až se najde viník, dostanou odškodnění. Zatím jim České dráhy celkem vyplatily 14 milionů. Přitom státní dopravce už dostal 52 milionů od firmy Eurovia, která se na stavbě mostu podílela.

|Michal Polášek |Zprávy z domova

Rok po srážce pendolina s kamionem ve Studénce řidiči na přejezdu stále riskují

Studénka na Novojičínsku si připomíná rok od těžké nehody pendolina a kamionu na přejezdu u nádraží. Tři lidé tehdy zemřeli a dalších téměř dvacet se zranilo. Nehodu zavinil řidič kamionu, který jel na červenou. Soud ho potrestal 8,5 lety vězení. Úřady stále hledají řešení, jak místo zabezpečit. Někteří řidiči přitom na přejezdu dál riskují.

|Pavla Firbacherová |Zprávy z domova

Strojvůdce pendolina rok od nehody: 20 operací, učí se stát na protézách a věří, že bude chodit

V pátek to bude rok, kdy strojvedoucí Jan Černý zatáhl v pendolinu u Studénky na Novojičínsku za záchrannou brzdu. Snažil se zabránit nehodě s kamionem, který stál na přejezdu. Během několika vteřin vlak zpomalil, přesto nakonec zemřeli tři lidé. Šedesátiletý muž skončil na vozíku a za rok podstoupil dvacet operací. V nemocnicích strávil deset měsíců. Teď dennodenně už čtvrt roku cvičí v rehabilitačním ústavu v Kladrubech na Vlašimsku.

| ČRo, Kateřina Daňková |Zprávy z domova

Řidič obžalovaný kvůli srážce kamionu s pendolinem ve Studénce tvrdí, že výstražná světla neviděl

Půl roku po tragické srážce pendolina s kamionem ve Studénce se případem začal zabývat soud v Novém Jičíně. Obžalován je polský řidič, který podle státního zástupce nehodu zavinil. Nerespektoval výstražná světla a vjel na přejezd, kde ho uvěznily závory. Srážku nepřežili tři lidé, dalších 17 utrpělo zranění.

|Zdislava Mochová |Regiony

Lidé ze Studénky nechtějí zrušit problematický železniční přejezd, jednat o tom budou v Praze

Zástupci Studénky na Novojičínsku dnes míří do Prahy na ministerstvo dopravy. Jednat chtějí o problematickém železničním přejezdu. Ministr Daniel Ťok z hnutí ANO totiž navrhl zrušení přejezdu, kde naposledy před dvěma týdny zůstal stát kamion mezi závorami a odjel tři vteřiny před průjezdem vlaku. Lidé ze Studénky ale zrušení přejezdu odmítají.

|David Černý, Eva Rajlichová, Petra Štrymplová, Kristina Roháčková |Zprávy z domova

Uplynul měsíc od nehody ve Studénce. Stát do konce roku opraví 400 přejezdů za peníze z EU

Závěrečná zpráva z vyšetřování červencové nehody kamionu a Pendolina u Studénky na Novojičínsku bude hotová do čtyř měsíců. Českému rozhlasu to řekl náměstek generálního inspektora Drážní inspekce Jan Kučera. Kamion se srazil s vlakem poté, co vjel na koleje i přes rozsvícená výstražná světla. Ministerstvo dopravy chce proto přejezdy lépe zabezpečit. Návrh by měl být hotový do konce září.

|Andrea Čánová |Zprávy z domova

Ve Studénce si připomínají sedm let od vlakového neštěstí, uzavření případu je v nedohlednu

Ve Studénce na severu Moravy dnes znovu ožívají vzpomínky na tragické železniční neštěstí. Přesně před sedmi lety tam do spadlé mostní konstrukce narazil mezinárodní rychlík. Osm lidí zemřelo a desítky dalších se zranily. Příbuzní obětí dnes pořádají pietní setkání u památníku, který stojí kousek od místa havárie.