Mimořádné použití je povoleno na pozemcích, kde byl dosažen nebo překročen pětinásobek prahu škodlivosti hraboše, řekla mluvčí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského Ivana Kršková.
Kritici jedu Stutox II vyčítali, že kromě hrabošů zabíjí i další zvířata a upozorňovali, že jejich populace se sama zhroutí. Jejich předpovědi se podle Vladimíra Melichara na jižní Moravě vyplnily.
Zemědělský svaz chce od státu slyšet jasný návrh, jak vyřešit problém s přemnoženými hraboši. Stále totiž platí zákaz plošného používání jedu na hlodavce Stutox II.
„Byla prokázána rezidua vysoce toxického fosfidu zinku, chemické látky, na jejíž bázi fungují některé jedy na hlodavce včetně v posledních týdnech často skloňovaného Stutoxu II,“ uvedli ochránci.
Mrtví zajíci na Brněnsku je přesně to, čeho jsme se obávali, říká ředitel České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek. S hraboši v krajině musí podle něj zemědělci prostě počítat.
Firma Bonagro minulý týden na polích u Brna plošně aplikovala jed na hraboše. Oznamovací povinnost splnila, řekl ředitel. Myslivci našli uhynulé zajíce.
Škoda nejspíš přesáhne 100 000 korun, protože jen u zajíců je podle Živěly stanovena hodnota 2500 korun za kus. „Já to dál budu řešit s právníky a podám trestní oznámení,“ dodal Živěla.