Krvavý boj o moc v Súdánu propukl 15. dubna a vyvolal rozsáhlou humanitární krizi, v jejímž důsledku muselo opustit své domovy více než 1,6 milionu lidí. Hrozí destabilizace celého regionu.
Od 15. dubna si násilnosti podle svazu súdánských lékařů vyžádaly nejméně 866 obětí, vyhnaly z domova téměř 1,4 milionu lidí, z nichž více než 350 tisíce uprchlo za hranice země.
Od poloviny dubna, kdy propukly boje mezi armádou a polovojenskými Jednotkami rychlé podpory, ze Súdánu uprchlo více než 350 000 lidí. Většina z nich utekla do Egypta, Jižního Súdánu a Čadu.
Britský premiér nebo ministr obrany obvykle tyto vojáky posílají na vysoce rizikové mise do konfliktů, jichž se Británie neúčastní, napsal The Guardian.
Očití svědkové vypověděli agentuře Reuters, že výbuchy se ozvaly také v Bahrí a Omdurmánu, dvou dalších velkých súdánských městech, která od Chartúmu dělí řeka Modrý Nil.
„Situace je nesnesitelná. Opustili jsme náš dům a přestěhovali se k sousedům, abychom válce unikli, bombardování nás ale provází, kamkoli se hneme,“ uvedl 32letý muž z Chartúmu.
Bojující generálové proměnili Súdán ve válečnou zónu. Lidé, kteří chtěli do bezpečí, zoufale hledali pomocnou ruku. Tu jim podali dva studenti. Zachránili na 60 životů, popisuje The New York Times.
Ministerstvo financí Spojených států už před třemi léty prohlásilo, že společnost M Invest, patřící právě Prigožinovi, byla vždy „především zástěrkou pro činnost wagnerovců operujících v Súdánu“.
V Súdánu bylo ve čtvrtek večer o dalších 72 hodin prodlouženo příměří mezi súdánskou armádou a polovojenskými Jednotkami rychlé podpory, které spolu svádějí boje od poloviny dubna.
Dosavadní klid zbraní obě strany plně nerespektovaly a v některých částech súdánské metropole a také ve městě Dárfúru boje pokračovaly. I přesto bylo pro mnoho zemí možné pokročit v evakuacích.
Mezi těmi, kdo ve středu odpoledne přistáli na letišti Stansted v Londýně, byly i ženy a děti, včetně kojenců v kočárku. V Súdánu si boje od poloviny dubna vyžádaly životy více než 400 lidí.
Dohoda stanovuje klid zbraní na dobu 72 hodin. Jednání o příměří vedly s válčícími stranami Spojené státy a Saúdská Arábie. Předchozí snahy skončily vždy neúspěšně.
„Budeme i nadále spolupracovat se súdánskými stranami a našimi partnery na dosažení společného cíle, kterým je návrat k civilní vládě v Súdánu,“ uvedl šéf americké diplomacie.
Boji zmítaný Súdán opouštějí lidé ze Španělska, Itálie a Řecka. Evakuaci občanů zahájilo i Turecko, které ji však kvůli výbuchu v Chartúmu nedokončilo. Na odlet ještě čekají tři občané Česka.
„Dva zřízené operační sály za momentální situace nezvládají nepřetržitý příliv pacientů s těžkými úrazy. Na porodnickém oddělení leží na každém lůžku dvě ženy," popisují Lékaři bez hranic.
Boje v Súdánu stále pokračují. Ruská žoldnéřská Wagnerova skupina pomohla polovojenským Jednotkám rychlé podpory (RSF). RSF od wagnerovců získala na boj proti súdánské armádě rakety země-vzduch.
Od soboty v Súdánu o moc bojuje polovojenská milice RSF a armáda. V Súdánu zemřelo kvůli nynějším bojům 270 lidí a zraněno jich bylo přes 2600, uvedl šéf Světové zdravotnické organizace.