Na dotaz, jestli bude na summit pozváno Rusko, ukrajinský ministr zahraničí řekl, že nejprve bude muset být tato země mimo jiné stíhána u mezinárodního soudu za válečné zločiny, které má na svědomí.
Viktorovi Orbánovi, který v minulých deseti letech v Maďarsku ukázal, že jsou mu pravidla demokracie a právního státu úplně fuk, je nyní úplně jedno i osud Ukrajiny.
Předseda klimatické konference OSN a egyptský ministr zahraničí Samí Šukrí předtím řekl, že zasedání dospělo k rozhodujícímu okamžiku a vyzval delegáty ke schválení navrhovaných závěrů.
Česko letos na summitu zastupuje také celou Evropskou unii. Úkolem české delegace je tak koordinovat společný postup sedmadvacítky. Situaci letos zkomplikovala mimo jiné i ruská invaze na Ukrajinu.
Kancléř Olaf Scholz oznámil, že Německo hodlá nad svou ekonomikou roztáhnout „obranný deštník“ za 200 miliard eur. Trumfnout takovou sumu může v Evropě málokdo.
Na summitu se neoficiálních jednání účastnili také zástupci znepřátelených zemí Arménie a Ázerbájdžánu. Za přispění dalších státníků se dohodli, že v Bruselu spolu opět zasednou k jednacímu stolu.
Podle poradce premiéra Petra Fialy budou setkání s jistotou pokračovat. Nyní jsou již vybrané tři nadcházející země, v nichž se summity uskuteční. Země by se měly setkávat dvakrát do roka.
„Prezident Erdogan se setkal s ázerbájdžánským prezidentem Alijevem a arménským premiérem Pašinjanem před zasedáním Evropského politického společenství v Praze,“ napsala agentura Anadolu.
Na historicky první summit Evropského politického společenství přijeli premiéři a prezidenti unijní sedmadvacítky i sedmnáctka nečlenských zemí. Podívejte se na fotografie serveru iROZHLAS.cz.
Evropští lídři přijeli do Prahy na první summit Evropského politického společenství. Na červeném koberci vřelá vítání a vlídná slova střídaly strohé pozdravy.
Historicky první návštěva Tamima bin Hamada Sáního v Česku skončila nečekaně už po prvním dni. Podle Rudolfa Jindráka delegace doufala v to, že bude emír přizván k některým jednání summitu.
Kromě toho, že se chce český prezident před koncem mandátu rozloučit se svým „dobrým přítelem“ Viktorem Orbánem, má být hlavním společným tématem jednání s maďarským premiérem nelegální migrace.
Server iROZHLAS.cz přináší přehled nečlenských zemí Evropské unie, které se zúčastní Pražského summitu. Proč v unii nejsou? Chtěly by být? A jaké mají mezi sebou vztahy?
„Ideou summitu je, aby se lídři mohli sejít bez draftování jakýchkoliv závěrů, bez slovíčkaření, bez budování nových struktur, bez toho, aby všichni museli mluvit po sobě,“ říká poradce premiéra.
Podle prvního náměstka policejního prezidenta Tomáše Lercha budou omezení v dopravě krátkodobá. Vždy jen při průjezdu kolony se státní delegací. Týkat se budou hlavně ulice Evropská.
V Praze se tento týden sejdou nejvyšší představitelé více než čtyř desítek zemí. Pozvánku dostaly všechny evropské státy s výjimkou Ruska a Běloruska. Pražský hrad očekává přes dva tisíce lidí.
Moskva zatím v souvislosti s ukrajinským postupem slova jako protiofenziva či protiútok nepoužila, osvobození Charkovské oblasti Ukrajinou a stažení svých vojáků vysvětluje jako přeskupení svých sil.
Rusko udělá vše, co je v jeho silách, aby konflikt na Ukrajině ukončilo co nejdřív, Kyjev ale odmítá diplomatická jednání, reagoval podle agentury TASS Putin.
Severoatlantická aliance má jasno: Finsko a Švédsko dostaly zelenou. Server iROZHLAS.cz oslovil odborníky z obou zemí, aby zodpověděli klíčové otázky, které v souvislosti s přístupem vyvstávají.
Neformální summit lídrů Evropské unie s cílem prohloubit spolupráci s nečlenskými státy bude pořádat Česko v době svého předsednictví. Novinářům to potvrdil premiér Petr Fiala.
Pro Bolsonara šlo o vůbec první oficiální setkání se současným americkým prezidentem. Na summitu dále uvedl, že Brazílie má zájem na zlepšení vztahů s USA.