NATO se domluvilo na další podpoře napadené země, nikoli však na zavedení bezletové zóny či poskytnutí letadel, o které Kyjev podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského velmi stojí.
O návrhu na vyslání mírové mise na Ukrajinu se zmínil při cestě do země i polský vicepremiér Jaroslaw Kaczyński. Podle něj by mise měla být schopná se sama bránit.
Lídři aliančních zemí zároveň ve společném prohlášení tvrdě odsoudili ruskou invazi a označili krok prezidenta Vladimira Putina za „hrozivou strategickou chybu“.
Kromě toho alianční státy řešily další témata jako rozšiřování rozpočtu aliance a národních investic do obrany. Shodly se také na přípravě strategie, do které bude patřit i obrana vesmírných satelitů.
Severoatlantická aliance se na summitu potýká s několika problémy. Hlavním aktérem je Turecko, které chce nakoupit zbraně od Ruska a nesouhlasí s určením aliance, kdo je a kdo není terorista.
Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor. Naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit.
„Donald Trump říká: kupujte naše zbraně, budete tak plnit procenta a snížíme deficit. Ta logika z toho vyplývá, i když takto explicitně to neřekl,“ poznamenal ke slovům šéfa Bílého domu premiér Babiš.
Trump na závěr summitu NATO v Bruselu řekl, že si nepřeje, aby byl Putin pro Evropu bezpečnostní hrozbou. Právě od toho podle něj existuje Severoatlantická aliance.
Donald Trump po mimořádném jednání aliančních států uvedl, že slíbily navyšovat své vojenské rozpočty mnohem rychleji. Angela Merkelová diskuzi označila za zásadní.
Summit NATO se uskuteční 11. a 12. července v novém komplexu alianční centrály v Bruselu. Podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka se Miloš Zeman zúčastní summitu první den – tj. 11. července.
Od pondělí 4. července zavádí Polsko dočasně hraniční kontroly. Důvodem je nadcházející summit NATO ve Varšavě a Světové dni mládeže, na které koncem července přiletí do Krakova papež František. Namátkové kontroly se můžou dotknout provozu na silnicích, letištích i v přístavech.
Severoatlantická aliance bude mít na obranu svých členských zemí k dispozici speciální síly rychlé reakce s několika tisíci vojáky. Na závěr summitu v britském Newportu to oznámil šéf aliance Anders Fogh Rasmussen. NATO otevřeně přiznává, že nové síly buduje kvůli současné ruské politice na Ukrajině, kterou se cítí bezprostředně ohroženy i pobaltské země nebo Poláci.
Není žádná pochybnost o tom, že NATO bude v případě nebezpečí bránit každou ze svých členských zemí. Na summitu Severoatlantické aliance ve Walesu to zdůraznil český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Česko dnes proto podle něj jednoznačně podpoří vznik speciálních sil rychlého nasazení určených k obraně území států aliance.
Ukrajinský prezident očekává podpis dohody o příměří už na zítřejší schůzce kontaktní skupiny v Minsku. Petro Porošenko to dnes řekl na summitu NATO ve Walesu.