„Firma Atos vyrábí velmi výkonné superpočítače, které zvládnou miliardy operací za sekundu. Využívají se v mnoha oborech – například při simulování jaderných testů,“ vysvětluje význam firmy novinář.
Americká společnost IBM má nejvýkonnější superpočítač na světě. V pátek představila zařízení o více než dvojnásobné kapacitě dosavadního lídra, čínského Sunway TaihuLight.
Italská energetická společnost Eni instalovala nové kapacity ve svém superpočítačovém centru v Miláně a vytvořila nejvýkonnější průmyslový počítač na světě.
Evropská unie chce vybudovat síť superpočítačů, které mají konkurovat Spojeným státům nebo Číně. Na jejich nákup a vývoj dá v přepočtu přes 25 miliard korun.
Česko se po 11 letech zařadilo mezi superpočítačové velmoci. Salomon, který provozuje Národní superpočítačové centrum IT4Innovations při Vysoké škole báňské - Technické univerzitě Ostrava, je 40. nejvýkonnějším superpočítačem na světě. Vyplývá to z prestižního žebříčku TOP 500 nejvýkonnějších superpočítačů světa, který je vyhlašován dvakrát ročně.
Čeští vědci už nebudou muset kvůli náročným výpočtům do zahraničí. V Ostravě se ode dneška staví superpočítač. Přijde na necelé dvě miliardy korun a má být mezi stovkou nejvýkonnějších na světě. Pomáhat má jak průmyslu, tak výzkumu.
Vědci ve vyspělých zemích světa mohou s pomocí rychlého a výkonného superpočítače během pár minut spočítat například složitou rovnici, za jak dlouho dorazí k pobřeží vlna vyvolaná otřesy na dně oceánu. Takový stroj bude do dvou let fungovat také v Ostravě, kde se právě buduje. Využití najde ve vědě i průmyslu – zvládne vymodelovat vývoj znečištění nebo třeba průběh povodní.
Ostravský superpočítač bude řešit problémy s ovzduším i akciovými trhy. Vědci už mají připravené konkrétní úkoly, se kterými si současná technika nedokáže poradit. Vznikající výzkumné centrum za bezmála dvě miliardy korun už uzavírá první smlouvy s firmami a institucemi, první výsledky budou mít k dispozici už během příštího roku.
Vědci dnes představí úkoly pro ostravský superpočítač. Nejmodernější zařízení ve střední Evropě začne vznikat během příštího roku. Kapacity českého a světového výzkumu i lidé z firem a úřadů ale mají už teď docela jasné představy o tom, k čemu všemu se dá využít. Dnes o nich budou mluvit na akademické půdě.
V Ostravě oficiálně začala stavba superpočítače. Vysoká škola báňská – Technická univerzita získala poslední potřebné povolení k přidělení téměř dvoumiliardové dotace od ministerstva školství z evropských fondů, za které špičkové vědecké centrum postaví.
Evropští úředníci schválili téměř dvoumiliardovou dotaci, za kterou vybuduje Vysoká škola Báňská-Technická univerzita Ostrava nejvýkonnější zařízení ve střední Evropě, takzvaný superpočítač. Nové výzkumné centrum bude kompletně hotové v roce 2015 a zaměstná zhruba 200 lidí.