surrealismus

surrealismus v textech na iROZHLASU

|Pavla Dluhoschová, Lucie Maňourová |Výtvarné umění

Na Staroměstské radnici můžete vstoupit do Jiného vzduchu

„Zavřete oči a otevřete okno“, vyzývají návštěvníky autoři výstavy Jiný vzduch, která tento týden začala na Staroměstské radnici v Praze. Najdete na ní přes 400 obrazů, kreseb, koláží i objektů významných českých, slovenských i zahraničních surrealistů.

|Aleš Stuchlý |Literatura

Postsurrealista Karel Hynek: Žer nehty stranou!

Básník a dramatik Karel Hynek (11. 9. 1925 – 9. 1. 1953) si v mládí prošel impresionistickým (Rozvláté dny) i dekadentně lyrickým obdobím, těžiště jeho tvorby však spočívá v surrealisticky orientované poezii, básnické próze a groteskních dramatech. Na rozdíl od apollinairovské tradice psychického automatismu však založil výstavbu svých básnických figur na systematičnosti, logice a bystrých pozorovacích schopnostech.

|Aleš Stuchlý |Výtvarné umění

Surrealistická východiska ze skutečnosti (do snu)

Od 9. června do 30. října 2011 se koná v Památníku národního písemnictví v Letohrádku Hvězda výstava české poválečné tvorby vycházející ze surrealismu nazvaná Surrealistická východiska 1948-1989 - odklony / návraty / přesahy, která zahrnuje období od poválečného formování tzv. druhé surrealistické generace (sborníky Znamení zvěrokruhu) přes rozšiřující se uskupení z 60. let (sborníky Objekt 1–5) až po činnost obnovené Surrealistické skupiny v Československu v 70. a 80. letech.

|Aleš Stuchlý |Literatura

Svět, který se (občas) směje: 110 let Karla Teigeho

Vůdčí představitel poetismu a českého surrealismu, literární a výtvarný kritik Karel Teige (*13. 12. 1900 - 1. 10. 1951) ve svém rozsáhlém díle (v Čechách asi nejdůsledněji) domyslel program a koncepci avantgardního umění i životního stylu. Od počátku 20. let minulého století hrál roli mluvčího levicového avantgardy, ovšem pohotově zprostředkovával i podněty moderního umění přicházejícího ze zahraničí. Nikoli náhodou nazval pozdější nobelista Jaroslav Seifert svou generaci "generací Teigeho".