V komentářích lidé spojují Ukrajinu s nacistickým režimem a podivují se, že česká policie případ neřeší. Stránka, ze které inzeráty pocházejí, je ale obyčejný bazar. Podobé věci se dají koupit i v ČR.
Incident se stal v neděli kolem poledne na Konvoji svobody, nejnavštěvovanější akci plzeňských Slavností svobody, tedy oslav osvobození města americkou armádou a konce druhé světové války.
„Protiprávní jednání těchto dvou českých občanů bylo kvalifikováno jako podezření ze spáchání přečinu projev sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka,“ uvádí policie.
Skupina Blood Tribe se hlásí k „árijské síti svobody“. Její členové vyvěsili u brány Disney Worldu nacistické vlajky spolu s vlajkami hlásajícími podporu floridskému guvernérovi Ronu DeSantisovi.
„Ačkoliv byli Finové v průběhu 2. světové války spojenci nacistického Německa, nehrály krajní pravice ani rasistické ideje ve Finsku nijak významnou roli,“ říká odborník na finské dějiny Tomáš Masař.
Finové používali svastiku na letadlech až do konce druhé světové války, během které byli spojenci nacistického Německa. Pak z letadel symbol zmizel, ale na vlajkách a emblémech zůstával i nadále.
Německý svaz měst a obcí si v loňském roce nechal udělat průzkum, ze kterého vyplývá, že se s výhrůžkami a jinými formami útoku setkala celá čtvrtina z tisíce oslovených starostů.
Vandal na židovském hřbitově v obci Westhoffen na východě Francie u Štrasburku načmáral na 107 náhrobků svastiky a antisemitské nápisy. Na východě Francie v nedávné době podobných případů přibylo.
V dolnosaském Schweringenu neznámí „pachatelé“ odstranili hákový kříž z protestantského kostela. Zřejmě tak ukončili mnohaměsíční spory o tom, zdali zvon zachovat či nikoliv.
Japonské úřady odstraní z map symbol svastiky označující doposud buddhistické kláštery, protože ho většina turistů spojuje s nacistickým Německem. Nahradit ho má obrázek pagody, napsal list The Daily Telegraph. Tokio se totiž připravuje na letní olympijské hry v roce 2020.