Koruna, žezlo, jablko, korunovační meč a relikviářový kříž jsou ode dneška opět k vidění ve Vladislavském sále Pražského hradu. Výstava korunovačních klenotů se koná u příležitosti 700. výročí narození českého krále a římského císaře Karla IV.
Při příležitosti 700. výročí narození českého krále a římského císaře Karla IV. bude příští rok vystavena svatováclavská koruna, nejvzácnější část korunovačních klenotů. Shodli se na tom na dnešní schůzce držitelé klíčů od korunní komory svatovítské katedrály.
V Prácheňském muzeu v Písku vystavují ode dneška kopii Svatováclavské koruny českých králů. Návštěvníci ji uvidí pouze pět dní. Koruna je nejvzácnější součástí korunovačních klenotů, jen tato kopie má hodnotu přibližně půl milionu korun.
Současná výstava korunovačních klenotů, která končí tuto neděli, je velkou událostí také pro vědce. Po deseti letech dostali svolení, aby prozkoumali korunu Karla IV. Byl mezi nimi i uznávaný gemolog Jaroslav Hyršl. Muž, který se zabývá naukou o drahých kamenech, nově potvrdil to, co řekl už před 15 lety - rubín na koruně není rubínem, ale rubinelem.
Mineralogovi Jaroslavu Hyršovi by mohl leckdo závidět. Před pár dny si směl u příležitosti výstavy na Pražském hradě zblízka prohlédnout nejcennější části korunovačních klenotů a téměř se jich dotknout. Drahé safíry, spinely i smaragdy ze svatováclavské koruny zaměřil svým spektrofotometrem a teď v laboratoři zkoumá původ kamenů.