svéprávnost

Soudy musí vyřešit více než 35 tisíc případů lidí, kteří v minulosti přišli o svéprávnost

|Petra Benešová, Michaela Vydrová, Anna Maňourová |Zprávy z domova

V posledních letech v Česku výrazně vzrostl počet lidí, o které se starali opatrovníci. Soudy omezily nebo úplně zbavily svéprávnosti více než 35 tisíc osob. Od ledna ale platí nový občanský zákoník, který posiluje práva duševně nemocných lidí. Už není možné je úplně zbavit svéprávnosti. Soudci proto musí během tří let znovu přezkoumat všechny případy postižených pacientů.

|Petra Benešová, Kateřina Kozmová |Zprávy z domova

Speciální manuál radí úřadům, jak pečovat o lidi zbavené svéprávnosti

Stačí jeden psychiatrický posudek a postižený člověk se může v Česku rychle dostat do péče opatrovníka. Soudy často zbaví hendikepovaného člověka svéprávnosti a ten pak musí dlouhá léta bojovat o to, aby mu byla navrácena svoboda. Národní centrum podpory transformace sociálních služeb proto přišlo se speciálním manuálem, který ukazuje úřadům, jak zacházet s postiženými lidmi.

|Marie Woodhamsová, ak, Karolína Rezková |Zprávy ze světa

V Británii ke zbavování svéprávnosti přistupují velmi prakticky

O nesvéprávnosti v Rakousku rozhoduje soud. Klade ale velký důraz na posudek soudního znalce z oboru psychiatrie. Například v Británii ke zbavování svéprávnosti přistupují velmi prakticky. Na vládním internetovém portálu se každý může dočíst, co dělat, pokud má pocit, že postupně o své duševní schopnosti přichází. V takovém případě je dobré plánovat dopředu.