Svěrák

|Michaela Vetešková |Film

Ve Slavonicích vzniká nový film Po strništi bos. Jan Svěrák ho natáčí podle předlohy svého otce

V jihočeských Slavonicích se usadil štáb režiséra Jana Svěráka, natáčí tam nový film Po strništi bos. Odehrává se v době druhé světové války a časově předchází příběhu Obecné školy. Zatímco v předešlých dnech pracoval režisér hlavně s dětmi a zvířaty, v pátek se na plac poprvé postavili profesionální herci - mimo Terezy Voříškové a Ondřeje Vetchého, kteří ve filmu hrají hlavní role, před kamerou stál i herec Jan Tříska.

|Radek Kříž |Film

Cimrmanolog, scénárista, divadelník a textař. Zdeněk Svěrák slaví 80. narozeniny

Mimo patnácti her pro vlastní divadlo se Zdeněk Svěrák věnoval souběžně práci filmového scénáristy. Mimo zpracování cimrmanovských motivů ve filmech Rozpuštěný a vypuštěný nebo Jára Cimrman ležící, spící cílil i na témata ve své době zdánlivě banální. V jeho rukou se z dálkového večerního vzdělávání nebo výměny bytů stávají události takřka antických rozměrů. Anekdoty se mění ve složitou a taky komickou hru charakterů.

| Český rozhlas, kov |Zprávy z domova

Sbírka pro Paraple slaví 20 let. Dobročinnou akademii vysílá i Radiožurnál

Český rozhlas Radiožurnál dnes večer odvysílá jubilejní dvacátý ročník Dobročinné akademie ve prospěch konta Paraple. To pomáhá lidem ochrnutým po poškození míchy, následkem úrazu nebo onemocnění v průběhu života a jejich rodinám překonat těžkou životní situaci. V přímém přenosu ze Žižkovského divadla Járy Cimrmana vystoupí například Jan Budař, Tomáš Klus, Spirituál kvintet, Blue Star a Jaroslav Uhlíř s dětským sborem Sedmihlásek.

|Petr Medek, Michaela Vydrová |Divadlo

Před 47 lety zaznělo poprvé z éteru jméno Járy Cimrmana

Kdy se univerzální český génius Jára Cimrman narodil, nevíme, ale za to víme zcela přesně, kdy se široká veřejnost dozvěděla o jeho existenci. Bylo to v rozhlase, přesně před 47 lety - 16. září 1966. Tehdy se ale o Cimrmanovi ještě nemluvilo jako o nežijícím géniovi. Objevil se jako žijící umělec v humoristickém pořadu Vinárna u Pavouka. Cimrman představoval sochaře, vystavujícího v obrovitém nafukovacím pavilonu. Ten ale splaskl.

|Lucie Husárová 1, Michaela Vydrová |Film

Režisér Jan Svěrák vyhlásil na festivalu soutěž o Kukyho

Režisér Jan Svěrák vyhlásil na filmovém festivalu v Karlových Varech soutěž o Kukyho. Při slavnostním uvedení filmu Kuky se vrací ve Velkém sále hotelu Thermal vypustil mezi diváky několik balónků, na kterých je zavěšen plyšový medvídek Kuky, hrdina Svěrákova filmu. A také ho k pobavení obecenstva přivítal na jevišti.