Čím dál více evropských aktivistů sahá po přímých akcích a občanské neposlušnosti. Frustrují je nedostatečné kroky a reakce vlád na klimatické katastrofy.
Náhorní Karabach||Ondřej Čížek|Zprávy ze světa|Svět ve 20 minutách
Jediný příjezdový koridor do oblasti je už několik měsíců zablokovaný, což má zničující následky pro tamní obyvatele, kterým dochází zásoby. Podle zpráv karabašských Arménů je situace katastrofální.
Američtí představitelé se až tak neobávají použití jaderných zbraní kremelským režimem, jako spíš propadu Ruska do chaosu a s tím spojené ztráty kontroly, a to i nad jeho jaderným arzenálem.
Rozdíly v Unii jsou velmi výrazné. Největší objem jaderné elektřiny v rámci svého energetického mixu vytváří Francie. Na opačném konci pomyslného žebříčku je Nizozemsko.
Pakt už není tak plodný, jako býval. Je nesporné, že Rusko by nebylo pro Čínu adekvátním trhem v situaci, kdy by přišla o obchodní možnosti ve svobodném světě kvůli udržování partnerství s Moskvou.
Jen loni v listopadu čekalo na pohotovostních odděleních téměř 38 tisíc pacientů na vyšetření déle než 12 hodin, zatímco v listopadu 2021 to bylo 10,5 tisíc nemocných.
Zatímco dříve se vědecký socialismus snažil argumentovat historickým nedostatkem alternativ k sovětskému modelu, aktuální Putinova ideologie cílí na minulost a na vymezování se vůči Západu.
Amerika dodává Ukrajině zbraně postupně. Posílá důležité zbrojní systémy, ale zatím váhá s posíláním letounů, tanků nebo střel dlouhého doletu. Washington chce vypadat jako dodavatel zbraní k obraně.
Evropská komise v roce 2018 navrhla zákon, který měl sezónní časové změny zrušit. Europoslanci ho převážnou většinou přijali v roce 2019 s tím, že časové změny ustanou v roce 2021.
Šance, že současný ruský prezident své místo opustí v brzké době, jsou stále malé. Je ale jasné, že vojenský hazard na Ukrajině už jeho moc začal podkopávat.
Amazonský prales||Alžběta Jurčová|Příroda|svět ve 20 minutách
Strážcům zákona uniká většina případů. Pokuty, které hrstka státních a federálních inspektorů napíše, se málokdy platí. Občas se případ dostane i k soudu, řízení ale trvají celá léta.
Ačkoliv měli Sověti mnohem více zbraní i vojáků, Finové dokázali jejich postup v podstatě zastavit. Scénář byl až „děsivě podobný“ dění na Ukrajině, píše bývalý vrchní velitel spojeneckých sil NATO.
Ještě v polovině srpna každý den v Tokiu přibývalo skoro šest tisíc nových případů nákazy. V současnosti je jich jen okolo stovky. Přitom bary nebo příměstské vlaky jsou plné lidí.
NASA by chtěla s pomocí hub vymyslet stanoviště, která by sama rostla na Měsíci nebo Marsu. Bylo by to jednodušší, než tam dopravovat potřebný materiál ze Země.
Opouštění církví není v současnosti jen německá doména. Členů náboženských obcí ubývá také v silně katolické Itálii, která sice nevybírá přímo církevní daň, přesto k církvím část z výběru daní putuje.
Čína doufá, že jí balkánské země poslouží jako brána do Evropy. Jenže dychtivost Balkánu po čínských penězích začínají brzdit obavy z toho, jestli Peking své sliby nakonec dodrží.
Pandemie podle Davida Kilgoura zdůraznila skutečnost, že Kanada i řada dalších demokratických zemí je na Číně v podstatě závislá, pokud jde o léky, ochranné zdravotnické pomůcky a další vybavení.
Na některých místech v Británii tehdy došly rakve a přibývalo zavřených škol. Podobně jako dnes byly za šiřitele nákazy považovány děti a převládal názor, že uzavření škol je nezbytné.
Trumpova zahraniční politika se vyznačuje jednostranností a konfrontacemi, personálními změnami, překvapivými kroky a zmatkem, píše ve své analýze server německé stanice Deutsche Welle.
Američany zabitý generál měl u svých nepřátel téměř mytickou pověst. Jeho podporovatelé, rekrutující se především z řad íránských konzervativců a zastánců tvrdé linie, ho naopak považovali za modlu.
„Skóre“ může určit, jaká práva bude ten či onen člověk mít. Číňané, kteří budou na černé listině, si například nebudou moci koupit letenky či lístky na vlak nebo působit v určitých oborech.
Praha||Rostislav Matulík|Zprávy ze světa|Svět ve 20 minutách
Když loni na podzim zamířila na jižní hranici USA vlna uprchlíků z Hondurasu, stanice Fox News ihned začala vysílat, že jim zaplatil Soros, aby „vzali americkou hranici útokem“.
Architekti i jejich klienti mají prosklené budovy v oblibě, protože vypadají zajímavě a je v nich hodně světla. Jenže sluneční světlo vytváří teplo a v uzavřených budovách není kam se schovat.
Stoupenci i protivníci evropského projektu sjednocení v jeho pohledu věří v bájný výmysl „moudrého národa“. V tomto podání mají evropské národní státy dlouhou a bohatou historii.