Kalesnikavová se s otcem naposledy viděla předloni v prosinci, setkání tehdy trvalo deset minut. Poslední dopis od ní příbuzní dostali loni v únoru. Úřady k ní nepouštějí ani jejího právního zástupce.
Diktatura chtěla eliminovat kritika – a stvořila mnohem mocnějšího nepřítele. Situace, k níž došlo jak v Bělorusku po zatčení Sjarheje Cichanouského, tak i v Rusku po smrti Alexeje Navalného.
O politiku se do voleb v létě 2020 běloruské studentky Máša a Světlana nezajímaly, nakonec ale skončily v Lukašenkově vězení a dva roky šily uniformy pro vojáky a policisty.
Svjatlana Cichanouská, faktická vůdkyně běloruské opozice, oznámila vznik exilové vlády. Zatím má pouze čtyři členy a kompletní by měla být do září. Jejím cílem je uspořádání svobodných voleb v zemi.
„Situace se vyvíjí, což možná není na první pohled znát, a proto je teď naším úkolem vysvětlovat jiným zemím, co se v Bělorusku děje,“ říká pro Radiožurnál vůdkyně běloruské opozice.
„Jeho zjevení na politické scéně způsobilo poprask. Objevil se někdo, kdo mohl získat popularitu i mezi lidmi, kteří v minulých volbách hlasovali pro Lukašenka,“ říká o Babarykovi analytička.
Praha||Lenka Kabrhelová|Zprávy ze světa|Dvacet minut radiožurnálu
V Bělorusku dále pokračují protesty proti Lukašenkově režimu. Mnozí demonstranti jsou zavíráni do cel a tvrdě biti a mučeni. O situaci mluvila Svjatlana Cichanouská v rozhovoru pro Radiožurnál.