svoboda projevu

svoboda projevu v textech na iROZHLASU

|Dominika Píhová |Zprávy ze světa

'Milý Marku, zneužíváš svou moc.' Šéfredaktor kritizuje Zuckerberga kvůli smazání známé fotografie z vietnamské války

Kritický dopis adresovaný Marku Zuckerbergovi, zakladateli sociální sítě Facebook, otiskly na úvodní stránce největší norské noviny Aftenposten. Šéfredaktor deníku Espen Egil Hansen v něm kritizuje Facebook za smazání historické fotografie z války ve Vietnamu. Zuckerberga přitom označil za „nejmocnějšího editora světa“ a vyjádřil obavu ze zasahování sociální sítě do zpravodajských obsahů.

|Štěpán Macháček, kov |Zprávy ze světa

Káhirský karikaturista Mohameda kreslit nemůže, ale Charlie Hebdo uznává

Muslimský svět dnešní vydání časopisu Charlie Hebdo převážně odsuzuje. Islámští duchovní, kteří předtím odmítli vraždu francouzských novinářů, teď před dalšími karikaturami varují. Satira mířená proti islámu je podle nich rasistická a může vyvolat vzájemnou nenávist mezi muslimy a západní společností. Ne všichni v arabských zemích jsou však tak kategoričtí. Charlie Hebdo má bezvýhradnou podporu například u egyptských karikaturistů.

|Jana Zemanová, Helena Šulcová, Veronika Sedláčková, Kristina Winklerová |Zprávy z domova

Petice osobností viní prezidenta Zemana z útoku na svobodu projevu

Prezident Miloš Zeman sklidil za svůj inaugurační projev ostrou kritiku. Skupině osobností vadí, že nepřímo zaútočil na svobodu projevu, když se vymezil vůči části médií. Petici poslali premiérovi Petru Nečasovi i dalším politikům a žádají je o vyjádření jasného stanoviska.