svoboda slova

| ČTK |Zprávy ze světa

Švýcarsko jde proti proudu. Vystoupení tureckého ministra nezruší kvůli svobodě slova

Švýcarské federální úřady v pátek odmítly zakázat na žádost curyšského kantonu nedělní mítink s účastí tureckého ministra zahraničí Mevlüta Çavuşoglua. Bern to podle agentury AFP zdůvodnil tím, že přítomnost tureckého diplomata nepředstavuje takové bezpečnostní riziko, jež by opravňovalo zásah do svobody vyjadřování. Podobné akce už byly zrušeny v nizozemském Rotterdamu a některých německých městech.

V Německu zrušili vystoupení tureckého ministra. Měl podpořit posílení pravomocí prezidenta

| ČTK |Zprávy ze světa

Město Gaggenau na jihozápadě Německa ve čtvrtek zrušilo kontroverzní vystoupení tureckého ministra spravedlnosti Bekira Bozdaga, který zde měl podpořit změny ústavy své země. Radnice to podle televizní a rozhlasová stanice SWR zdůvodnila přílišným zájmem lidí o účast na akci, kvůli němuž měla obavy o jejich bezpečnost. Bozdag označil krok města za nepřijatelný a zrušil setkání s německým ministrem spravedlnosti Heiko Maasem.

|Jaromír Marek |Zprávy ze světa

Dva turečtí novináři napsali o vývozu zbraní do Sýrie, hrozí jim doživotní trest

Před soudem v Istanbulu stanula dvojice novinářů obviněných ze špionáže. Za článek zveřejněný v deníku Cumhuriyet jim hrozí až doživotní vězení. Během soudního jednání se před budovou soudu sešly stovky lidí, včetně opozičních politiků, aby vyjádřili svůj nesouhlas s omezováním svobody slova v Turecku. Případ dvojice novinářů vzbudil i mezinárodní ohlasy. Turecký prezident Erdogan ale omezování médií popírá.

|Vít Pohanka, Simona Bartošová, Anna Kottová |Zprávy ze světa

FOTO A VIDEO: V Polsku demonstrovaly desetitisíce lidí proti vládě

Desítky tisíc lidí po celém Polsku protestovaly proti konzervativní vládě a demonstrovaly za svobodu slova. Protesty do 19 měst svolala opozice. Důvodem bylo jmenování nových šéfů veřejnoprávní televize, rozhlasu a tiskové agentury bez výběrového řízení. Umožnil to kontroverzní mediální zákon prosazený vládní stranou Právo a spravedlnost, který už kritizovaly novinářské organizace i Evropská komise.

| ČTK, ČRo |Zprávy ze světa

Kvůli vyšetřování novinářů padl německý nejvyšší státní zástupce. Opozice chce vědět víc

Německá opozice bude chtít vědět víc o vyšetřování investigativního blogu Netzpolitik a včerejším odvolání nejvyššího státního zástupce Haralda Rangeho. Netzpolitik zveřejnil na jaře informace o plánech německé rozvědky, načež ho začala prokuratura vyšetřovat pro podezření z vlastizrady. Range za to sklízel kritiku od novinářů i politiků, k jeho odvolání však zřejmě vedla až slova, jimiž prokurátor obvinil vládu, že se vměšuje do vyšetřování a ohrožuje nezávislost justice.

| ČTK, kov |Zprávy z domova

Zeman kritizoval objektivitu ČT. Jde o bezprecedentní útok, reagovala televize

Prezident Miloš Zeman kritizoval Českou televizi (ČT), která podle něj neplní svou veřejnoprávní funkci. Prezident to řekl při návštěvě Plzeňského kraje. ČT kritiku označila za bezprecedentní útok na nezávislost veřejnoprávní televize, který za dobu její existence v demokratické společnosti nemá obdoby. Invektivami hlavy státu se prý nenechá zastrašit.