Státy ve střední Evropě se potýkají se svobodou médií. V Polsku docházelo k manipulaci médií vládní stranou, v Maďarsku podle Reportérů bez hranic 80 procent tamních médií ovládá současná vláda.
Svoboda na internetu se snižuje. Podle zprávy organizace Freedom House používají vlády AI ke zdokonalování online cenzury. Automatizované systémy dokážou hledat nesouhlas na sociálních sítích.
„Mou vizí je, aby rezonovala témata, která jsou pro nás klíčová,“ říká nový ředitel české pobočky Amnesty International Pavel Gruber, bývalý šéf Lékařů bez hranic.
Studie zveřejněná Evropskou komisí tvrdí, že sociální média nedokázala zabránit šíření ruské propagandy. Novinář Petr Koubský upozorňuje na limity, na které demokracie při tomto boji naráží.
„Politik, který jde v neděli do televize, kde se o někom nenávistně vyjadřuje, nejenom že dotyčnému ubližuje, on zároveň stanovuje normu, že se tak může mluvit,“ říká filozof Tomáš Koblížek.
Meloniová, která od loňského října stojí v čele nejpravicovější italské vlády od druhé světové války, často mluví o potřebě ochrany tradiční rodiny a odmítá „genderovou ideologii“ a „lobby LGBT“.
„Je nám líto, že jsme museli hlasovat proti tomuto nevyváženému textu, je ale v rozporu s postoji, které dlouhodobě zastáváme ohledně svobody projevu,“ prohlásila americká velvyslankyně při UNHRC.
Výtvarník Černický si v otevřeném dopise stěžuje na omezení svobody slova ze strany studentů na Vysoké škole uměleckoprůmyslové. Jedná se hyperkorektnost ze strany studentů, nebo nepochopení učitelů?
Vrabel se podle soudu dopustil přečinu „šíření poplašné zprávy“ 27. listopadu 2022, když streamoval na Youtube kanále. Obhajobu stavěl na tom, že čerpal z informací volně dostupných na internetu.
Ohledně obranné dohody je podle Koudelky nutné rozlišovat mezi běžnou politickou debatou, která patří k demokracii, a dezinformačními útoky proruských aktérů, které proti dohodě směřují.
Autoritářské režimy budou tvrdit, že garantují všem jejich práva. Stejně jako kterýkoli jiný režim pak také stíhají přece jen ty jedince, kteří svá práva a svobody zneužívají ke kriminálním účelům.
„Každý má právo vyjadřovat svobodně své názory, nicméně i toto má své hranice. V případě, že se takovým vyjádřením dopouštím protiprávního jednání, musím počítat s postihem,“ připomíná mluvčí Bocán.
Pořád je možné se dostat k necenzurovaným informacím. Problém ale je, že většina lidí získává informace primárně z televize a další zdroje nevyhledává.
Když Elon Musk vloni koupil sociální síť Twitter, slíbil, že vydá zprávu o tom, jak služba fungovala. Naskakoval tak na dlouholetépřesvědčení, že Twitter „umlčuje konzervativní hlasy“.
Sílící tlak na média si podle místopředsedkyně Evropské komise žádá reakci. Jak vysvětluje v rozhovoru pro iROZHLAS.cz, chtěla by se vyhnout ovlivňování mediálního prostoru zájmy politiků.
V Číně vypukly tisícové protesty proti koronavirovým opatřením. Kromě toho se však ozývají i hesla proti režimu. „Neobvyklé je, že se to rozšířilo do tolika měst najednou,“ říká sinolog.
„Všichni jsme obyvatelé Sin-ťiangu,“ skandovali podle reportéra AFP někteří demonstranti v Pekingu, zatímco další požadovali „svobodu umění“ a „svobodu projevu“.
Novaja gazeta pozastavila kvůli cenzuře vydávání listu v březnu. V dubnu vznikl web Novaja Gazeta Europe se sídlem v Rize. V září soud prohlásil licenci listu Novaja gazeta za neplatnou.
„Musk sice deklaroval svůj zájem, ale spíše to vypadá jako produkt jeho ADHD než strategie. Ze svých záměrů následně couvl. Pod hrozbou soudů ale dal dohromady 44 miliard dolarů,“ říká Šlerka.
Čínská vláda nereagovala na žádost kanadské vysílací stanice o vydání akreditace pro stálého zpravodaje. Napětí mezi zeměmi souvisí se zadržením finanční ředitelky čínské firmy Huawei v Kanadě.
Nobelovu cenu za mír získal běloruský obhájce lidských práv Ales Bjaljacki, ruská lidskoprávní organizace Memorial a ukrajinské Centrum pro občanské svobody.
Miliardář Elon Musk koupil za 44 miliard dolarů (přes jeden bilion korun) sociální síť Twitter. O jeho motivu ke koupi se ale zatím vedou jenom spekulace.
Nejbohatší muž na světě Musk tak získá kontrolu nad sociální sítí používanou miliony lidí na světě. Twitter se tak po devíti letech přestane obchodovat na burze jako veřejná společnost.