svobodní

|Vojtěch Berger |Zprávy ze světa

Hofer: Se Zemanem máme podobné pochybnosti v oblasti migrace. Pro země V4 mám pochopení

Kandidát na rakouského prezidenta Svobodné strany Norbert Hofer příští pondělí na vlastní žádost navštíví prezidenta Miloše Zemana. V rozhovoru pro Český rozhlas řekl, že do Česka míří, aby podtrhnul přátelství obou zemí. „Kdybych se stal prezidentem, budu na tom dál intenzivně pracovat. Možná i na tom, aby vznikla taková unie uvnitř Evropské unie," uvedl. Česko-rakouské spory o jadernou energii by podle něj mohly vyřešit celoevropsky platné bezpečnostní standardy pro elektrárny.

|Vojtěch Berger, dab |Zprávy ze světa

Populisté samozřejmě existují, ale já to nejsem, říká buršák Hofer

Kandidát Svobodné strany Rakouska na prezidenta našich jižních sousedů Norbert Hofer příští pondělí na vlastní žádost navštíví prezidenta Miloše Zemana. V rozhovoru pro Český rozhlas Hofer odmítl blízkost ke krajní pravici a nálepku populisty. Svobodní přitom dlouhodobě čelí kritice za blízkost ke krajní pravici. Z populismu jsou podle Hofera neprávem obviňováni jen pravicoví politici. Pro postoj zemí Visegrádu k přijímání běženců má Hofer pochopení.

|Vojtěch Berger |Zprávy ze světa

Vyrovnané volby v Rakousku nevyřešily dilema, jak se postavit ke straně Svobodných

Nový rakouský prezident má před sebou těžký úkol. Nezávislý Alexander van der Bellen sice porazil kandidáta pravicově populistické strany Svobodných Norberta Hofera, oba ale dělilo jenom pár tisíc hlasů. A vítěz voleb musí oslovit i voliče, kteří hlasovali proti němu. Vyrovnané volby tak nevyřešily dlouholeté rakouské dilema, jak se vlastně ke straně Svobodných postavit.

|Vojtěch Berger, Simona Bartošová |Zprávy ze světa

Rakouští Svobodní vytáhli do kampaně s láskou k bližnímu. Věří jim to málokdo

Rakouská populistická Strana svobodných (FPÖ) si dala na předvolební billboardy slogan „Láska k bližnímu“. Měsíc před volbami do parlamentu jí však věří jen málokdo. Strana tradičně odmítá přistěhovalectví a řada jejích členů koketuje s krajní pravicí. Láskyplnou kampaň definitivně shodila jedna původně tajná facebooková skupina, kde se mluvilo například o vyhlazení Židů nebo Romů.