Švýcarsko

Nejnovější zprávy

Prezident asi odvolá velvyslance Borůvku. 'Pokud manželka dělá ostudu, ostudu dělá i velvyslanec'

| ČTK |Zprávy z domova

Prezident Miloš Zeman zřejmě odvolá Karla Borůvku z funkce velvyslance ve Švýcarsku a Lichtenštejnsku. Řekl to ve čtvrtek v pořadu TV Barrandov Týden s prezidentem. Velvyslance už ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) stáhl z Bernu do Prahy kvůli tomu, že Borůvkova žena Alena veřejně útočila na zaměstnance ministerstva, novináře či úředníky. Jednání Borůvkové ve čtvrtek kritizoval i prezident, který jako jediný může velvyslance odvolat z funkce.

|Marek Augustin, NŠ . |Tenis

Tenista Federer po třech triumfech: Předvádím skvělý tenis a překvapuji tím sám sebe

Nahlas se nemluví o věku žen a veřejně své datum narození neradi probírají také sportovci. S přibývajícími roky totiž jejich výkony logicky slábnou. V případě tenisového maestra Rogera Federera ale podobné výroky rozhodně neplatí. V 35 letech švýcarský elegán vyhrál zatím tři největší turnaje letošní sezony a tenisový rok by mohl reálně zakončit jako první hráč světového žebříčku.

|Ondřej Himmer, Matěj Válek |Zprávy z domova

Velvyslanec Borůvka zvažuje odvolání. Příspěvky manželky moji práci nepoškozují, tvrdí

Český velvyslanec ve Švýcarsku Karel Borůvka se zřejmě odvolá proti svému stažení z postu. Ministerstvo zahraničí o něm rozhodlo kvůli kontroverzním příspěvkům jeho ženy Aleny na sociálních sítích. Podle šéfa české diplomacie Lubomíra Zaorálka z ČSSD jako manželka velvyslance reprezentuje Česko, i když už není zaměstnankyní ministerstva. S tím Borůvka souhlasí, chování jeho ženy ale prý jeho práci nepoškozuje.

| ČTK |Zprávy z domova

Vyčítají mi, že nejsem schopen zkrotit manželku, vysvětluje své odvolání velvyslanec ve Švýcarsku

Český velvyslanec ve Švýcarsku a Lichtenštejnsku Karel Borůvka se musí do konce dubna vrátit do České republiky, ačkoli jeho standardní čtyřleté působení velvyslanců vyprší až v létě příštího roku. Lidovým novinám řekl, že je to kvůli komunikaci jeho manželky Aleny na sociálních sítích. S postupem nadřízených nesouhlasí.

| ČTK |Zprávy ze světa

Švýcarsko jde proti proudu. Vystoupení tureckého ministra nezruší kvůli svobodě slova

Švýcarské federální úřady v pátek odmítly zakázat na žádost curyšského kantonu nedělní mítink s účastí tureckého ministra zahraničí Mevlüta Çavuşoglua. Bern to podle agentury AFP zdůvodnil tím, že přítomnost tureckého diplomata nepředstavuje takové bezpečnostní riziko, jež by opravňovalo zásah do svobody vyjadřování. Podobné akce už byly zrušeny v nizozemském Rotterdamu a některých německých městech.