symboly

|Vojtěch Berger |Zprávy ze světa

Rozpad federace zaměstnal i slovenské heraldiky. Museli vytvořit nové státní symboly

Trojvrší a dvojkříž, tak dnes všichni znají slovenský státní znak a vlajku. Před 20 lety ale symboly nové slovenské republiky teprve dostávaly svou podobu. Zakotvila je tehdy nová ústava, kterou slovenský parlament přijal 1. září 1992. Zatímco v české půlce státu mohly vlajky po rozpadu federace zůstat na stožárech, Slováci si museli na svoji novou zástavu zvykat.

|Pavel Novák, bre |Zprávy ze světa

Belgický soud řeší případ ženy, která přišla o práci kvůli nošení muslimského šátku

Ztrátu zaměstnání z důvodu porušení firemních pravidel pro oblékání zažalovalo u pracovního soudu v Tongerenu na východě Belgie Centrum pro rovné příležitosti a boj proti rasismu. Zastalo se tak prodavačky, která musela ze zaměstnání odejít, protože si v práci chtěla nechat na hlavě muslimský šátek. Případ vyvolal v Belgii diskuzi o tom, jestli mohou prodavači v obchodech nosit náboženské symboly nebo ne.

Novodobé znaky obcí si pestrostí a nápaditostí nezadají s erby našich předků

|Věra Pfeifferová, bre |Zprávy z domova

Na více než 210 moravských radnicích a dalších veřejných institucích se dnes objeví moravská vlajka. Akce má v den cyrilometodějského svátku připomenout historii, kulturu a tradice Moravy. Ta totiž oficiálně vlajku nemá, protože v Česku není spolkový zemský systém. A ani pro obce není samozřejmostí mít svůj znak a vlajku. O tom, že svůj ‘erb‘ ještě nemá řada obcí svědčí fakt, že každým rokem předá šéf Poslanecké sněmovny desítky dekretů k užívání obecních symbolů. Naposledy si je bylo v dolní komoře parlamentu vyzvednout hned 43 starostů.