syntetické drogy

Mladí Češi jsou největšími uživateli konopí v EU, roste i obliba umělých drog

| ČRo 1 - Radiožurnál, Ľubomír Smatana, Dana Votýpková, Mirko Kašpar |Zprávy z domova

Mladým Čechům patří v Evropě prvenství v užívání konopí. Tuto drogu vyzkoušela téměř polovina Čechů ve věku 15 až 34 let, nejvíce z celé unie. Třeba v Rumunsku, které figuruje na opačném konci pomyslného žebříčku, to jsou jen tři procenta. Vyplývá to ze zprávy Evropského monitorovacího střediska pro drogy a drogovou závislost za letošní rok.

|Ľubomír Smatana, Martin Hromádka, Dominika Rojtová |Zprávy z domova

Nové syntetické drogy zmizely z obchodů, začala platit novela

Všech dvacet kamenných prodejen nových syntetických drog v České republice jejich dnes majitelé uzavřeli. Začala totiž platit novela zákona, která rozšířila seznam zakázaných psychotropních a omamných látek. Zároveň jsou nedostupné i internetové stránky, kde se drogy nabízely k legálnímu prodeji. Kriminalisté se ale obávají, že prodejci už mají připravený nový sortiment drog.

|Ľubomír Smatana, Lucie Maňourová, Jan Piroch, Martina Spěváčková |Zprávy z domova

Senát projedná návrh zákazu nových syntetických drog

Senátoři rozhodnou o novele, která má přinést zákaz nové skupiny syntetických drog, tedy 33 narkotik, která se volně prodávají na internetu a v obchodech po celé republice jako sběratelské předměty. Nové drogy jsou podle odborníků podobné marihuaně nebo pervitinu a mohou vést k vážnému poškození zdraví nebo i k smrti.

|Alena Vykydalová, mz |Zprávy z domova

Proti syntetickým drogám by měla pomoci nová legislativa

Pružnější legislativa je podle odborníků řešení, jak bojovat s novými syntetickými drogami. Sněmovna sice nedávno schválila novelu, která zakazuje dalších 33 látek, ročně se ale objeví desítky dalších. Výrobci jsou tak vždy o krok dopředu před legislativou. Shodli se na tom odborníci, kteří se sjeli do Olomouce na mezinárodní konferenci týkající se problému takzvaných Amsterdam-shopů, jež nabízejí legální drogy.

|Ivana Bernáthová, Veronika Sedláčková, Mariana Zapotilová |Zprávy z domova

I přes zákaz se někde stále ještě prodávají syntetické drogy

Radiožurnál zjistil, že v jedné prodejně v centru Liberce stále prodávají syntetické drogy, přestože jejich prodej Česká obchodní inspekce zakázala. Nabízejí je v prodejnách sítě Amsterdam-shop na Ostravsku, v Olomouci a také v Liberci. Poslanci už schválili novelu, která na tři desítky druhů těchto drog zakazuje, v dubnu se bude novelou zabývat Senát.