Syrta

| ČRo |Zprávy ze světa

USA začaly s leteckými údery na Islámský stát v libyjské Syrtě

Spojené státy na žádost libyjské vlády a se schválením amerického prezidenta Baracka Obamy začaly v pondělí s leteckými útoky na radikály takzvaného Islámského státu v libyjské Syrtě. V oficiálním prohlášení to oznámil Pentagon. Podle nové libyjské vlády podporované OSN jí tyto útoky umožní rozhodující strategický pokrok.

Kaddáfí je po smrti, v Libyi vypukly oslavy

|Milan Kopp, Igor Maňour, Martin Hromádka, ČRo 1 - Radiožurnál |Zprávy ze světa

Muammar Kaddáfí je s největší pravděpodobností mrtvý. Jeho smrt oznámil vůdce povstalců v Tripolisu Abdal Hakím Beldadž a také ministr informací Mahmúd Shammam. Podle libyjských povstalců, kteří dnes dobyli poslední baštu Kaddáfího stoupenců město Syrta, podlehl svržený vůdce vážným zraněním. Fotografie zakrváceného obličeje bývalého diktátora odvysílaly některé televize.

|Vladimír Kroc, Martin Dorazín, Milan Slezák, Eva Presová, Jan Bumba |Zprávy ze světa

Libyjská Národní rada oznámila, že její vojáci vstoupili do Baní Valíd

Síly prozatímní vlády v Libyi stále bojují o dvě strategicky významná města – Baní Valíd a Syrtu, rodiště svrženého vůdce Muammara Kaddáfího. Národní rada tvrdí, že povstalci už ovládají asi 60 procent Baní Valídu, BBC je opatrnější, říká, že postup vládních sil v Baní Valídu zatím není tak docela jasný. Město leží asi 170 kilometrů jihovýchodně od Tripolisu. O Syrtu na severu země se bojuje už několik týdnů. Vládní vojáci jsou přesvědčeni, že vítězství je už jen otázkou času.

|Helena Berková, Tomáš Pavlíček, Simona Bartošová |Zprávy ze světa

Libyjským rebelům se nedaří dobýt Syrtu, boje pokračují

V severolibyjské Syrtě, jedné z posledních bašt svrženého vůdce Muammara Kaddáfího, pokračují intenzivní střety mezi jeho stoupenci a silami prozatímní vlády. Syrská televize mezitím odvysílala další audionahrávku Muammara Kaddáfího. Svržený vůdce vyzval Libyjce k masivnímu odporu proti novému libyjskému vedení. Zároveň varoval před podobným osudem představitele rozvojových zemí, které uznaly libyjskou Přechodnou národní radu. Kde se Kaddáfí zdržuje stále není jasné, spekuluje se právě o Syrtě.