SŽDC

| ČTK |Zprávy z domova

Rok 2035 je pozdě. Poslanci tlačí na vládu, ať uspíší stavbu vysokorychlostní železnice

Poslanci napříč parlamentními stranami podpořili výstavbu vysokorychlostní železnice v Česku. Vláda má podle nich plánovat tratě pro rychlost minimálně 300 kilometrů v hodině a uspíšit jejich přípravu. Současný termín zahájení stavby v roce 2035 je podle poslanců nepřijatelný. Výstavbu je možné zahájit v roce 2025 a v roce 2035 ji dokončit. Na setkání s novináři to ve čtvrtek uvedl místopředseda sněmovního hospodářského výboru Martin Kolovratník (ANO).

|Filip Jandourek, mah |Regiony

OBRAZEM: Zchátralé plastiky a padající omítka. Fantovka září, část hlavního nádraží ovšem dál straší

Hlavní nádraží v Praze je v posledních dnech pod drobnohledem. Správa železniční dopravní cesty budovu převzala od italské firmy Grandi Stazioni, která ji měla spravovat ještě dalších třicet let. Podle správy ale nedodržela podmínku, že do 16. října, tedy minulé neděle, celý objekt zrekonstruuje. Zdokumentovat stav budovy se vydal fotoreportér Zpravodajského webu Českého rozhlasu.

| ČTK, Český rozhlas, David Černý |Regiony

Správa železnic převezme pražské hlavní nádraží. Nemáte k tomu důvod, tvrdí Grandi Stazioni

Společnost Grandi Stazioni se nezúčastní nedělní odpolední schůzky se Správou železniční dopravní cesty kvůli předání pražského hlavního nádraží, řekl její mluvčí Martin Hamšík. Firma trvá na tom, že k ukončení spolupráce s ní nemá správa železnice zákonný důvod. Mluvčí železniční správy Jakub Ptačinský ale zdůraznil, že neúčastí zástupců společnosti se na procesu převzetí nádraží nic nemění.

| ČTK, Filip Titlbach |Regiony

Centrum Klinika, o které bojuje komunitní centrum, získala správa železnic

Budovu v Jeseniově ulici na Žižkově, kterou nelegálně obývá Autonomní sociální centrum Klinika, získala od státu Správa železniční dopravní cesty. Informaci Českého rozhlasu - Radiožurnálu potvrdil mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Radek Ležatka. Smlouvu strany podepsaly minulý týden, nyní bude převod zanesen do katastru nemovitostí, dodal.