SZPI

SZPI v textech na iROZHLASU

|Vojtěch Koval |Zprávy z domova

Falšovaných masných a mléčných výrobků ze zahraničí v Česku přibývá, zjistila SPZI

V českých obchodech přibývá falšovaných masných a mléčných výrobků dovezených ze zahraničí. Ukazují to kontroly Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SPZI). Falšované potraviny mají na obalu uvedený výrazně vyšší obsah masa nebo takzvaného mléčného tuku, než kolik skutečně obsahují, a to až o desítky procent. Podle inspekce to přitom zásadně mění vlastnosti potravin.

|Barbora Kladivová |Zprávy z domova

Firma Beauty Line slibuje výhry, které nevyplácí. Prověřuje ji inspekce i hygiena

Výhru až 300 tisíc korun za několik přípravků z nabídky slibuje lidem společnost Beauty Line s.r.o. Výhru ale nikdo nikdy nezískal. Problémy mají s touto firmou zákazníci už několik let, společnost opakovaně mění své názvy a je těžké se s ní spojit. Už v minulosti ji pokutovala Česká obchodní inspekce. Teď ji prověřuje i Státní zemědělská a potravinářská inspekce a pražská hygiena. Firma totiž prodává údajně zázračné pilulky na hubnutí a krémy na vrásky. V minulosti nabízela třeba i jahodníky.

| ČRo |Zprávy z domova

Restaurace a stánkaři nesprávně značí alergeny, chybovala zhruba pětina kontrolovaných

Některá stravovací zařízení chybují při označování alergenů nebo je neuvádějí vůbec. Odhalily to kontroly Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI). Povinnost zveřejnit alergeny v pokrmech mají od loňského prosince nejen restaurace, ale třeba i stánkaři u rychlých občerstvení nebo kuchaři ve školních jídelnách. Špatně označené jídlo může ohrozit zdraví nebo život lidí s potravinovou alergií.