tabák

|Eva Rajlichová, ČRo |Zprávy z domova

Díra do krku, amputované prsty. Tabák bez varovných obrázků zmizí z trafik

Odradit stávající kuřáky od jejich zlozvyku a také odstrašit mladé lidi, aby s kouřením nezačínali, to je smysl výstražných obrázků na cigaretových obalech. Zavádí je zákon o potravinových a tabákových výrobcích a také vyhláška ministerstva zemědělství. Krabičky s fotografiemi plic kuřáka nebo amputovaných prstů, které budou pokrývat 65 procent obalu krabičky, by měly být v českých trafikách běžně dostupné od příštího týdne. Na vyprodání starých zásob budou mít trafiky čas do začátku prosince.

| ČRo, Tomáš Bystrý |Zprávy z domova

Němeček chce část daně z tabáku pro zdravotnictví, MF nesouhlasí

Část daně z tabáku by mohla jít do rozpočtu ministerstva zdravotnictví. Návrh České lékařské komory (ČLK), který by resortu mohl ročně přinést pět miliard korun navíc, ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) zařadí do krizového plánu, který mu uložil do konce května vypracovat premiér. Němeček to řekl to po jednání s prezidentem ČLK Milanem Kubkem.

|Pavla Sofilkaničová, Simona Bartošová |Regiony

Karlovarská Kobra odhalila další daňový únik, zadržela dva muže

Asi 60 policistů, celníků a pracovníků finanční správy z týmu Kobra zasahovalo ráno v objektech u asijské tržnice Svatý Kříž u Chebu. Kvůli podezření z krácení daně z prodeje tabáku zadrželi a obvinili dva cizince. Karlovarská Kobra na místě zasahovala už 7. dubna, kdy odhalila zatím největší daňový únik ve výši 200 milionů korun.

|Ondřej Vaňura |Ekonomika

Kobra řeší daňový únik za 84 milionů, podezření se týká dovozu tabákových listů

Policisté podezírají jednašedesátiletého Poláka z krácení daně při dovozu tabákových listů ze zahraničí. Na spotřební dani a dani ze zisku podle nich okradl stát o 84 milionů korun. Oznámili to zástupci týmu Kobra v Královéhradeckém kraji, kteří na odhalení případu spolupracovali. Muži hrozí v případě prokázání viny až deset let vězení.

|Martin Knitl |Regiony

V Ostravě začal soud s nelegálními výrobci tabáku, stát ošidili na daních o 113 milionů

Před krajským soudem v Ostravě začalo hlavní líčení se čtveřicí obžalovaných, kteří doslova zaplavili černý trh upraveným tabákem. Do Česka přivezli z Itálie a Rakouska desítky tun listů a tabákového odpadu. Materiál zpracovávali na různých místech Moravskoslezského kraje a na spotřební dani ošidili stát o 113 milionů korun. Tři roky jim to vycházelo, pak zasáhla policie.

|Martin Karlík, Antonín Viktora |Zprávy z domova

Průzkum pro ČRo: Češi chtějí levnější pivo, zdražení cigaret většině nevadí

Vládní koalice chce na mimořádné schůzi Sněmovny příští týden prosadit zvýšení spotřební daně na cigarety. U piva by ji chtěl ministr zemědělství Marian Jurečka z KDU-ČSL naopak snížit. V obou momentech se přitom politici trefili do nálady Čechů. Většina z nich totiž se zdražením cigaret a zlevněním piva souhlasí. Vyplývá to z průzkumu, který pro Český rozhlas zpracovala společnost Median.

Bývalý eurokomisař Dalli se soudí kvůli vynucenému odchodu z EK. Barrosa nařkl ze šikany

|Silvie Třeslínová, kov |Zprávy ze světa

Bývalý eurokomisař pro zdraví John Dalli se soudí kvůli svému vynucenému odchodu z Evropské komise. Před Soudním dvorem Evropské unie v Lucemburku včera obvinil šéfa Evropské komise Josého Barrosa z šikany. Borroso údajně Dalliho donutil k rezignaci. Tu Dalli podal před dvěma roky poté, co ho začal vyšetřovat unijní protikorupční úřad OLAF kvůli podezření z braní úplatků.

|Jan Beneš |Ekonomika

Předním tabákovým firmám klesá prodej, spotřebitelé kupují levnější značky a e-cigarety

Největší továrna na výrobu cigaret Gauloises ve Francii skončí. Její vlastníkem je britská společnost Imperial Tobacco, která bojuje s prudkým poklesem prodejů v Evropě. Vedle Francie plánuje ukončit výrobu také ve Velké Británii. Závody firma přesune do zemí, kde se jim provoz za současných podmínek vyplatí. S poklesem prodejů bojuje také Philip Morris. Naopak tržby z elektronických cigaret rostou čínským výrobcům.