tábor

| ČTK, Petr Jadrný |Zprávy z domova

Srážka pandurů byla podle policie přestupkem. O výši trestů rozhodnu v řádech týdnů, řekl velitel

Srážka pěti obrněných vozidel Pandur u Tábora z loňského listopadu byla podle policejního vyšetřování přestupkem. Vojáci nedodrželi při jízdě bezpečnou vzdálenost mezi vozidly. Případ proto dostal k došetření velitel táborského vojenského útvaru, který by měl rozhodnout o míře zavinění, informovalo tiskové oddělení ministerstva obrany.

| ČTK |Zprávy ze světa

Zavřít největší uprchlický tábor světa a vrátit běžence do vlasti? Protiústavní, rozhodl soud

Keňský nejvyšší soud ve čtvrtek jako protiústavní zrušil vládní rozhodnutí uzavřít největší uprchlický tábor na světě Dadáb. Odmítl také, aby z něj bylo více než 200 000 běženců navráceno zpět do sousedního Somálska. Vláda považuje přeplněný Dadáb za bezpečnostní riziko a chtěla jej původně vyklidit již loni v listopadu. Po mezinárodním tlaku ale uzavření odložila o půl roku.

|Pavel Novák |Zprávy ze světa

U nás je jen barbarství. V sicilském táboře čeká na azyl přes tři tisíce žadatelů

Největší centrum pro žadatele o azyl v Itálii vypadá jako malé satelitní městečko. Dočasnými obyvateli barevných dvojdomků po amerických vojácích jsou hlavně migranti z Eritreje a zemí subsaharské Afriky. Uprchlický tábor leží na dohled od pětitisícového městečka Mineo na Sicílii. Ubytuje ale jen malou část migrantů, v zemích Evropské unie jich totiž letos požádalo o azyl více než 700 tisíc.

| ČTK, Andrea Kratochvílová |Regiony

V táboře v Hodicích na Jihlavsku onemocnělo 16 dětí salmonelózou. Tábor byl zrušen

Zdravotníci potvrdili salmonelózu u 16 dětí z tábora Kratizna v Hodicích na Jihlavsku. U dalších sedmi hospitalizovaných v nemocnicích na Vysočině se bakteriální onemocnění nepotvrdilo. Kvůli zažívacím potížím, průjmům a vysokým teplotám odvezly v neděli sanitky část dětí do nemocnic, organizátoři pak tábor ukončili.

|Tereza Bartůňková, Tomáš Bystrý, Petra Hosenseidlová |Zprávy z domova

Česko zasáhly vydatné bouřky s přívalovým deštěm, kroupami a silným větrem

Územím Česka se prohnaly silné bouřky. Srážky postupovaly od západu na východ a v noci zeslábly. V Plzeňském a Jihočeském kraji se zvedly hladiny některých řek. Vydra v Modravě a Úterský potok dosáhly druhého povodňového stupně. Už v sobotu odpoledne a večer zasáhly bouřky kromě jižních Čech i Vysočinu a Liberecký kraj. Provázely je kroupy o velikosti až tři centimetrů, přívalové deště a nárazový vítr. Více výjezdů tak měli hasiči, kteří odstraňovali spadané stromy a odčerpávali vodu.