tarify

|Anna Kottová |Ekonomika

Mládek chce operátorům zakázat 'podpultové' smlouvy. Ohrozí to konkurenční boj, tvrdí ČTÚ

Ministr průmyslu Jan Mládek z ČSSD připravuje novelu zákona o elektronických komunikacích. Dokument nově obsahuje část, která lidem znemožní vyjednat si výhodnější ceny tarifů. Pokud by novela vstoupila v platnost, operátoři by už zákazníkům nemohli nabízet své služby za jiné ceny, než které mají v oficiálním ceníku. Český telekomunikační úřad návrh kritizuje. Změna by podle něj mohla zmrazit ceny, a ohrozit tak konkurenční boj na trhu. Ministerstvo opatření hájí tím, že dosavadní praxe je pro většinu zákazníků nespravedlivá. Informuje server Lupa.cz.

| ČTK, ČRo, Lenka Jansová |Ekonomika

Vitásková: Obnovitelné zdroje podpoříme jen se souhlasem EU. Se změnou tarifů elektřiny nespěchejme

Energetický regulační úřad (ERÚ) vypíše podporu pro obnovitelné zdroje energie pro příští rok, jen pokud budou mít schválení Evropské komise, takzvanou notifikaci. Informovala o tom ve středu dopoledne předsedkyně úřadu Alena Vitásková. Cenové rozhodnutí plánuje úřad podle ní vydat do konce září. Vitásková také oznámila, že nedoporučuje zásadně měnit tarify elektřiny.

| mkp, Zuzana Švejdová |Zprávy z domova

Změny tarifů u elektřiny projedná koalice. Návrh může zdražit proud pro domácnosti

Koaliční rada projedná změny tarifů u elektřiny. Návrh Energetického regulačního úřadu (ERÚ) se setkal s kritikou. Novinka by totiž mohla znamenat zdražení, a to skoro pro 40 procent domácností. Už minulý týden se proti návrhu ERÚ postavil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Podle něj je systém tarifů špatný a znevýhodní odběratele elektřiny.

|Renáta Prátová, Ondřej Černý, Václava Marešová, Lenka Jansová, Eva Presová |Zprávy z domova

Vláda schválila zvýšení tarifních platů lékařů v nemocnicích

Vláda udělala poslední tečku za protestem lékařů, kteří hrozili k 1. březnu odejít z nemocnic. Ministři schválili nové platové tabulky, které doktorům v nemocnicích mají zajistit o pět až osm tisíc korun měsíčně navíc od letošního března a do dvou let pak jeden a půl až trojnásobek průměrného platu.

|Veronika Malá, Katarína Brezovská |Zprávy z domova

Odbory představí svůj návrh změn mzdových tarifů

Jak by měla vypadat novela zákoníku práce týkající se mzdových tarifů - to dnes jasně řeknou odbory. Svoji představu úprav už odboráři předali premiéru Petru Nečasovi. Novela je i reakcí na nabídku předsedy vlády z minulého týdne, že tarifní tabulky by se ve státní sféře zachovaly, platy by ale měly klesnout o 10 procent.

|Zbyněk Zykmund, Eva Presová |Zprávy z domova

Odboráři se kvůli tarifním tabulkám scházejí s premiérem

Odboráři se dnes znovu scházejí s premiérem Petrem Nečasem. Hlavním tématem jejich schůzky je systém úpravy tarifních tabulek, ze kterých se vypočítávají mzdy. Nejdůležitější část vládou plánovaných desetiprocentních úspor na platech se má totiž projevit právě na změně tarifů, což ale odbory odmítají.

|Věra Pfeifferová, Katarína Brezovská |Zprávy z domova

Učitelé kritizují snížení platů provozních zaměstnanců škol

Ministr školství Josef Dobeš dnes na setkání se zástupci pracovníků školství řešil především chystané změny v platech. Na jednu stranu dostal pochvalu za navýšení nástupního platu pro začínající učitele na dvacet tisíc korun, na straně druhé slyšel kritiku návrhu nových tarifních tabulek, které jsou, jak na fóru zaznělo, nespravedlivé vůči učitelům s delší praxí. Velký nesouhlas je ve školách také s tím, že se desetiprocentní snížení objemů platů se dotkne provozních zaměstnanců.