Současné proměnlivé počasí podle Míkové předpovídaly už první klimatologické modely v 90. letech, přestože byly oproti těm současným mnohem méně sofistikované.
„Když bude jen pršet nebo bude ten sníh rychle odtávat, jako se to stalo několikrát v průběhu letošní zimy, tak nebudeme mít zásoby vláhy, které by se doplňovaly během jara,“ říká Míková.
„Islandská tlaková níže, která je velice vyvinutá a hluboká, to znamená, že by moc ráda do Evropy přišla, nemá možnost tuhle tlakovou výši odsunout, protože na to nemá dost síly.“
Lidstvo stojí podle nové zprávy OSN pár kroků od chvíle, kdy dopady globálního oteplování budou nezvratné. Co se musí stát, aby se planeta vyhnula klimatické katastrofě?
„Měli bychom si uvědomit, že bude přibývat míst, která budou po většinu roku neobyvatelná, a z nich budou odcházet lidé,“ řekla Radiožurnálu meteoroložka Taťána Míková.
Praha||Tomáš Pancíř, kpk|Příroda|Dvacet minut Radiožurnálu
Podle meteoroložky Taťány Míkové z České televize se vysoké teploty v létě objevují po celé 20. století. Za posledních několik let je však registrujeme daleko častěji.