Taylor

U soudu v Haagu začal proces s Taylorem. Obžaloba pro něj žádá 80 let

|Jaromír Marek |Zprávy ze světa

Před zvláštním soudem pro Sierru Leone v Haagu dnes začal odvolací proces s bývalým liberijským prezidentem Charlesem Taylorem. Dnes čtyřiašedesátiletý exprezident byl loni odsouzen k 50 letům vězení za zločiny proti lidskosti a válečné zločiny během občanské války v Sieře Leone. Zatímco žalobce požaduje zpřísnění trestu, Taylorova obhajoba chce rozsudek zcela zrušit.

|Jaromír Marek, mta, pir, Julius Neumann, Jan Bumba |Zprávy ze světa

Mezinárodní tribunál poslal exprezidenta Libérie Taylora na 50 let do vězení

Mezinárodní tribunál v Haagu poslal bývalého prezidenta Libérie Charlese Taylora na 50 let do vězení. Taylor byl odsouzen za to, že napomáhal válečným zločinům a pomohl rozpoutat občanskou válku v sousední Sierra Leone. Je to první trest vynesený mezinárodním tribunálem nad bývalou hlavou státu. Dnes čtyřiašedesátiletý Taylor už tak do konce života vězení zřejmě neopustí.

|Jan Prokeš, Veronika Sedláčková, Michaela Vydrová, bre |Zprávy ze světa

Soud v Haagu uznal Taylora vinným ze zločinů spáchaných v Sieře Leone

Bývalý prezident západoafrické Libérie Charles Taylor půjde s největší pravděpodobností za mříže kvůli válečným zločinům spáchaným v sousedním Sierra Leone během konfliktu z konce 20. století. Z podpory tamních brutálních rebelů Taylora usvědčil speciální soud pro Sierra Leone v Haagu, podporovaný OSN. Rozhodnutí o trestu vynese tribunál v květnu.