Tbilisi

Českým chovatelům, kteří pomáhali v zoo v Tbilisi, připomněla katastrofa povodně z roku 2002

|Petra Hosenseidlová |Zprávy z domova

Do Česka se vrátili chovatelé, kteří pomáhali v povodněmi poničené ZOO v gruzínském Tbilisi. Voda velkou část areálu zničila a víc než polovina z asi šesti set zvířat při záplavách zahynula. Šéf dobrovolníků Petr Velenský z pražské zoo říká, že situace v Tbilisi jim připomněla povodně z let 2002 a 2013. Voda tehdy těžce poničila právě pražskou zoologickou zahradu.

Gruzínci chtějí volit změnu, opozice je ale pro mnohé příliš proruská

|Lenka Kabrhelová |Zprávy ze světa

Gruzie dnes hlasuje v klíčových parlamentních volbách. Vrcholí tak tvrdý předvolební boj, který provázelo vzájemné obviňování hlavních konkurentů i řada skandálních odhalení. Devět let po takzvané „růžové revoluci“ a čtyři roky po vojenském střetu s Ruskem čelí vládní strana prezidenta Michaila Saakašviliho poprvé výzvě sjednocené opozice. Tu vede jeden z nejbohatších lidí světa, miliardář Bidzina Ivanišvili.

|Břetislav Tureček |Zprávy ze světa

Izrael hlásí nejméně dva útoky na své diplomaty ve světě

Pět až osm lidí utrpělo podle místních médií zranění při útoku na izraelské diplomaty v indickém Dillí. Mezi zraněnými je manželka bezpečnostního atašé židovského státu. Auto ve kterém byla, skončilo v plamenech. Izraelské ministerstvo zahraničí hlásí také zneškodnění bomby v autě izraelské ambasády v gruzínském Tbilisi. K pokusu o útok na izraelské diplomaty došlo podle nepotvrzených zpráv také v Nizozemsku.