Tchaj-wan

Pobouřený Peking hrozí Trumpovi: Politika jedné Číny není vrtoch, ale vaše povinnost

|Rostislav Matulík |Zprávy ze světa

Čínský státní deník Global Times v pondělním vydání varuje nastupujícího amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Peking potrestá případný odklon Spojených států od politiky jedné Číny. Článek se objevil na webu deníku jen pár hodin po nedělním mezipřistání tchajwanské prezidentky Cchaj Jing-wen v texaském Houstonu. Cchaj byla na cestě do Střední Ameriky, kde navštíví Honduras, Nikaraguu, Guatemalu a Salvador.

| ČTK |Zprávy ze světa

Trump mluvil s prezidentkou Tchaj-wanu, Čína už podala protest

Nově zvolený americký prezident Donald Trump v pátek telefonicky mluvil s tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen. Šlo o první takový prezidentský kontakt od roku 1979. Čínské ministerstvo zahraničí už proti tomu protestovalo a vyzvalo USA k pokračování v politice jedné Číny. Podle Bílého domu, v jehož čele stojí až do 20. ledna Barack Obama, ale telefonát nic nemění na postoji Spojených států.

| ČTK, dp |Zprávy ze světa

Počet obětí tajfunu Meranti v Číně a Tchaj-wanu stoupl na 28 lidí. Další bouře se blíží

Na nejméně 28 mrtvých stoupl počet obětí tajfunu Meranti, který se v minulých dnech přehnal přes Tchaj-wan a jihovýchodní Čínu, uvedly v sobotu v další předběžné bilanci tamní úřady. V Číně nejméně 14 osob stále pohřešují. Na postižené oblasti, kde Meranti přiměl k evakuaci statisíců lidí, má přitom podle agentury AP udeřit další silná bouře Malakas.

|Marie Machytková |Zprávy ze světa

V Číně a na Tchaj-wanu zabíjel nejsilnější letošní tajfun. Na ostrov se žene další bouře

Tajfun Meranti na Tchaj-wanu a v Číně zabil už nejméně 11 lidí. Další statisíce obyvatel musely kvůli bouři opustit své domovy. Úřady v zasažených oblastech hlásí také velké škody na majetku. Meranti je jeden z nejsilnějších tajfunů, který za posledních téměř 70 let oblast zasáhl. Na Tchaj-wan se navíc žene další bouře. Tajfun přezdívaný Malakas ho má zasáhnout v pátek večer.