„Vnější tlak nezastaví naše odhodlání vydat se do světa. Jsme klidní a sebevědomí, nebudeme ustupovat ani provokovat,“ uvedla prezidentka před odletem do USA.
„Moje firma fungovala v Pekingu 15 let. Dnes sice ještě formálně existuje, ale od návštěvy pana Vystrčila na Tchaj-wanu už nedostaneme žádnou zakázku,“ oponuje exministr Martin Pecina.
Prezident připomněl, že v regionu byl před volbami několikrát, je tak s jeho problémy dobře obeznámen. Míní, že na Moravskoslezský kraj se zcela nehodí označení „strukturálně postižený“.
„Tchaj-wan návštěvy politiků hodně prožívá. Hlavně ale jde o prohlubování spolupráce mezi firmami a univerzitami,“ hodnotí sinolog Filip Jirouš s tím, že Čína kromě protestů o moc víc nezmůže.
Předsedkyně Sněmovny Pekarová Adamová na setkání s prezidentkou mluvila o tom, že Česko a Tchaj-wan jsou blízcí partneři a oba vyznávají stejné hodnoty: svobodu, demokracii a ochranu lidských práv.
„Češi a Tchajwanci jsou přátelé,“ zahájila předsedkyně sněmovny svou návštěvu Tchaj-peje. Spolu s Markétou Pekarovou Adamovou (TOP 09) přiletěla asi stovka českých podnikatelů.
Luskouni patří mezi nejpašovanější savce světa kvůli svým keratinových šupinám. Ročně je upytlačeno desítky tisíc kusů zvířat. V lidské péči jsou ale chováni jen v pěti institucích na světě.
Spolu s ní přijeli i bezpečnostní experti, například ředitel Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost Lukáš Kintr a Pavel Žáček, předseda Výboru pro bezpečnost Poslanecké sněmovny.
K cestě předsedkyně Poslanecké sněmovny na Tchaj-wan se připojí hlavně lidé z oblastí nanotechnologií, umělé inteligence, inovací ve zdravotnictví a energetiky.
Vyřešení otázky Tchaj-wanu je podle něj jen na čínském lidu a žádná jiná země nemá právo do toho zasahovat. Ministr zahraničí konkrétně zmínil Spojené státy.
Starší stíhačky typu J-10 létaly spíš blíže čínskému pobřeží, zatímco stoje J-16, mnohem novější a mnohem vyspělejší stíhačky, doletěly až do oblasti na severovýchod od Prataských ostrovů.
Nevyprovokovaný ruský vpád na Ukrajinu Čína neodsoudila a de facto odmítá i jakékoliv mezinárodní sankce s výjimkou těch schválených na půdě Organizace spojených národů.
„Vyzýváme jisté země, aby okamžitě přestaly rozdmýchávat oheň, přestaly svalovat vinu na Čínu a přestaly opakovat: Ukrajina dnes, Tchaj-wan zítra,“ uvedl Čínský ministr zahraničí Čchin Kang.
Podle právního výkladu univerzity totiž může škola smlouvu vypovědět jen 90 dnů před vypršením platnosti. V opačném případě se automaticky o pět let prodlouží.
„Vyslat podobné zařízení nad území Spojených států je de facto jakási reakce nebo znamení toho, že Čína nenechá jiné země lézt na svůj píseček. A stejně tak může reagovat kdekoliv,“ říká sinolog.
Markéta Pekarová Adamová plánuje na konci března oficiální návštěvu Tchaj-wanu. Mluvčí čínské diplomacie se proti diplomatickým výměnám s Tchaj-wanem otevřeně ohradil.
15 minut, které prolomily diplomatické tabu. Ve světě řeší telefonát nově zvoleného prezidenta Česka a prezidentky Tchaj-wanu. Startujeme novou éru vzájemných vztahů?
„Rozvíjení vztahů s demokratickým svobodným Tchaj-wanem je pro nás velmi důležité, nejenom z hodnotového hlediska, ale i z ekonomického,“ řekla serveru iROZHLAS.cz.
Petr Pavel si volal s prezidentkou Tchaj-wanu. Podle sinologa Jirouše to není obvyklá věc, Peking ale nemá co mluvit do neformálních schůzek a telefonátů představitelů Tchaj-wanu a ČR.
Čína Tchaj-wan považuje za svoji odštěpeneckou provincii a lídři většiny zemí se s jeho vrcholnými představiteli oficiálně nestýkají ve snaze Peking neprovokovat.
Nově zvolený prezident Petr Pavel chce rozptýlit obavy, které se rozšířily během kampaně, a chce dát jasně najevo, že je připraven naslouchat všem včetně opozice.
Izolacionismus už podle politologa Milana Babíka není reálnou možností. USA nadále budou zapojené do dění ve světě a je i v jejich národním bezpečnostním zájmu, aby pomoc Ukrajině pokračovala
Čína uvedla, že „cílem manévrů byl nácvik pozemních a námořních útoků“ a otestování schopnosti „čelit provokativním akcím vnějších sil a separatistických sil požadujících nezávislost Tchaj-wanu“.