technický obor

|Simona Bartošová, Lukáš Milota |Regiony

Instituce na Plzeňsku ladí strategii na podporu technických oborů

Plzeňskému kraji chybí kvalifikovaní dělníci nebo konstruktéři. Je to dlouhodobý problém, který trápí jak odborné školy, tak výrobní firmy. Ve finále má ale tento nedostatek kvalifikované pracovní síly neblahé dopady na celý region. Významní zaměstnavatelé, politici i školy proto ladí společnou strategii, jak podpořit zájem o studium technických oborů.

Tradiční ženské a mužské role padají, dívek na technice přibývá

|Klára Bílá, mz |Zprávy z domova

Počet dívek, které začaly studovat technický obor na vysoké škole, se zvyšuje. Vyplývá to z údajů samotných škol i ze statistiky Ústavu informací ve vzdělávání. Zatímco v roce 2005 technický obor studovalo sedmnáct tisíc žen, loni už jich bylo o sedm tisíc více. Většina škol, nebo jejich fakulty se zaměřením na techniku, se totiž rozhodly pro kampaň cílenou hlavně na dívky. A ani to, že chlapci studují „holčičí“ obory, není utopie.

|Karolína Koubová, Michaela Vydrová |Regiony

Plzeň znovuotevřela obor Stavba jaderně energetických zařízení

Na plzeňské Západočeské univerzitě byl znovuotevřen po 15 letech nový studijní obor. Na strojní fakultě se začnou připravovat odborníci, kteří se budou specializovat pro stavbu jaderně energetických zařízení. S plzeňskou Škodou se přitom počítá jako s jedním z adeptů na případnou dostavbu Temelína. Otevření oboru vítá i předsedkyně Úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová.