Těchonín

|Simona Bartošová, Iveta Záleská |Regiony

Ebolu by mohli léčit v Centru biologické ochrany v Těchoníně. To ale není pro civilisty

Pardubice ve středu v podvečer vystrašilo podezření, že jeden z afrických studentů tamní univerzity je nakažený virem eboly. Nakonec se ukázalo, že mladík onemocněl malárií. Pokud by měl ebolu, musel by do pražské nemocnice Na Bulovce. V kraji je přitom Centrum biologické ochrany v Těchoníně. To ale zatím nemůže přijímat civilisty, protože nemá statut zdravotnického zařízení.

Kdyby se Čech nakazil ebolou, přijme ho centrum v Těchoníně. K dispozici má 150 lůžek

|Petra Benešová, msk |Zprávy z domova

Na příjem pacientů, kteří by onemocněli nebezpečnou ebolou, se připravuje také Česko. V podhůří Orlických hor, mimo obydlená místa, je v pohotovosti armádní Centrum biologické ochrany v Těchoníně. Rozlehlý areál se špičkovou nemocnicí je zatím využíván jako karanténa pro vojáky, kteří se vracejí ze zahraničních misí. Lékaři si tady ale poradí i s vysoce infekčními nemocemi, jako je sars, ebola nebo anthrax.

| kov, Iveta Záleská |Technologie

Budoucnost vojenské nemocnice v Těchoníně? Pro běžnou léčbu je příliš speciální, říká ředitel

Česko má unikátní vojenskou nemocnici ukrytou v lesích. Leží na kraji obce Těchonín na Orlickoústecku a je určená pro pacienty nakažené nebezpečnými infekcemi, proti kterým neexistují léky ani vakcíny. Vláda zvažuje, jestli nemocnici zachová. Obvykle tam totiž nejsou žádní pacienti a armádu její provoz stojí ročně 100 milionů korun. Do střeženého zařízení, které donedávna nebylo na mapách a dosud tam nevedou žádné směrovky, se vypravila natáčet redaktorka ČRo Iveta Záleská.