Tejc

|Kristýna Guryčová |Zprávy z domova

Nejsem opozice uvnitř ČSSD, jen mám jiný pohled, říká Tejc

"Nepovažuji se za názorovou opozici uvnitř ČSSD, na některé programové věci mám jen jiný pohled," říká v rozhovoru pro zpravodajský web Českého rozhlasu poslanec a jeden z největších kritiků současného vedení strany Jeroným Tejc. Na sjezdu sociální demokracie kandidoval na prvního místopředsedu. Post nakonec obhájil ministr vnitra Milan Chovanec, který získal 379 hlasů a stejně jako před dvěma lety porazil Tejce, ten dostal 280 hlasů.

| ČTK |Zprávy z domova

Souboj v ČSSD: Tejc bude kandidovat na 1. místopředsedu, chce Chovancovo místo

Poslanec Jeroným Tejc bude kandidovat na prvního místopředsedu ČSSD. Rozhodl o tom v pondělí Městský výkonný výbor ČSSD v Brně. Sjezd strany se uskuteční v březnu, rozhodovat bude i o předsedovi. Tejc na předsedu kandidovat nechce. Některé okresní organizace v Jihomoravském kraji podporují na předsedu současného šéfa strany a premiéra Bohuslava Sobotku. Tejc se o post místopředsedy ucházel už v loňském roce, ale ve druhém kole prohrál s ministrem vnitra Milanem Chovancem.

| ČTK, ČRo, mka |Zprávy z domova

Sobotka je znovu šéfem ČSSD, Chovance zvolili místopředsedou až v 2. kole

Dění jsme sledovali ONLINE. Staronovým předsedou sociální demokracie se podle očekávání stal Bohuslav Sobotka. Ve volbě, v níž neměl žádného protikandidáta, získal zhruba 85 procent hlasů delegátů stranického sjezdu. ČSSD vede od roku 2011, ve funkci je třetí období. Jeho zástupcem ve straně byl ve 2. kole zvolen Milan Chovanec. Večer delegáti zvolili také pět řadových místopředsedů.

|Martin Hromádka, Veronika Hlaváčová |Zprávy z domova

Předseda ČSSD Sobotka přivítal odchod Haška a Tejce, další rezignace nežádá

Bohuslav Sobotka může začít naplno vyjednávat o příští vládě. Na funkce ve vedení sociální demokracie už rezignovali jeho největší soupeři o moc ve straně. Po Zdeňku Škromachovi se dnes ke stejnému kroku odhodlali Michal Hašek a Jeroným Tejc. Z účastníků takzvané lánské schůzky tak zůstává ve stranickém vedení jen Milan Chovanec, k jehož odchodu ale nevidí Sobotka důvod.

|Martin Hromádka, Lucie Husárová 1 |Zprávy z domova

Hašek a Tejc následovali Škromacha a rezignují na funkce ve vedení ČSSD

První místopředseda ČSSD Michal Hašek rezignuje na funkci ve vedení strany. Spolu s ním oznámil odchod z čela poslaneckého klubu sociální demokracie i Jeroným Tejc. Oba tak chtějí lídrovi ČSSD Bohuslavu Sobotkovi umožnit "plně uplatnit mandát předsedy". Za hlasováním předsednictva, které se po volbách postavilo proti Sobotkovi, si ale stojí.

|Lucie Husárová 1, Lenka Jansová, David Bernardy |Zprávy z domova

Odborář Zavadil nejspíš v Praze povede ČSSD do voleb, kandidátem na premiéra je Sobotka

Kandidátku ČSSD pro předčasné volby povede v Praze nejspíš předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jaroslav Zavadil. Jeho jméno schválilo grémium i předsednictvo ČSSD. Kandidátem na premiéra bude předseda strany Bohuslav Sobotka, předsednictvo ho podpořilo jednomyslně. Navrhlo i lídry ostatních kandidátek.

|Jan Piroch, Jan Bumba |Zprávy z domova

ČSSD se bojí, že chce premiér Nečas zastrašovat policii

Místopředseda poslanecké sněmovny a ČSSD Lubomír Zaorálek má obavu, že premiér Petr Nečas chce zastrašovat policii. Zaorálek to uvedl v dolní komoře parlamentu v reakci na slova předsedy vlády týkající se debaty o vydání Vlasty Parkanové k trestnímu stíhání. Petr Nečas ve čtvrtek při interpelacích řekl, že je třeba si počkat na výstupy mandátového a imunitního výboru.

|Igor Maňour, Lucie Husárová 1 |Zprávy z domova

Poslanci chtějí zpřísnit podmínky pro prodejní předváděcí akce

Poslanci podpořili v prvním čtení návrh, který má více chránit spotřebitele. Předloha ČSSD obsahuje jedinou větu - aby se z občanského zákoníku vyškrtlo ustanovení, podle kterého lidé nemohou beztrestně odstoupit od smlouvy, pokud ji s prodejcem podepsali u sebe doma. To se totiž často děje na předváděcích akcích podvodných firem.

|Kristina Winklerová, Jan Bumba |Zprávy z domova

Peake: Zákon o financování politických stran chci už při příštích volbách

České ministerstvo vnitra připravuje návrh zákona, který by se měl zabývat financováním politických stran. Ministerstvo navrhuje účinnost zákona od roku 2015, podle vicepremiérky a 1. místopředsedkyně Věcí veřejných Karolíny Peake by ale měl platit už pří příští velké volební kampani. Příští týden se má připomínkami k zákonu zabývat vládní výbor pro koordinaci boje s korupcí a Peake doufá, že výbor přijme konkrétní závěry, které doporučí vládě ke schválení.

|Andrea Čánová, Věra Pfeifferová, Martina Spěváčková, Kristina Winklerová |Zprávy z domova

Sněmovnou prošel návrh požadující trestnost kupčení s hlasy voličů

Za kupčení s hlasy voličů by mohly být až tři roky vězení. Sněmovna podpořila návrh koaličních poslanců, aby se kšeftování s voličskými hlasy stalo v rámci novely trestního zákoníku trestným činem. Toho by se dopustil ten, kdo by jinému poskytl majetkový prospěch za to, že bude volit nebo hlasovat v referendu v rozporu s nezávislým vyjádřením své vůle. Výhrady měla ČSSD, jejíž poslanci změnu nepodpořili.

|Igor Maňour, Věra Pfeifferová, Martina Spěváčková |Zprávy z domova

Schůze sněmovny ke kauze ProMoPro trvala minutu, další bude v červnu

Necelou minutu trvalo předsedkyni poslanecké sněmovny zahájení a přerušení mimořádné schůze sněmovny k údajně předražené zakázce pro firmu ProMoPro. Sociální demokraté na ní chtěli vyzpovídat ministra financí Miroslava Kalouska, který měl vysvětlit, co konkrétně zjistili pracovníci jeho úřadu o údajném plýtvání penězi v době českého předsednictví Evropské unii.

|Igor Maňour, Jana Zemanová, Věra Pfeifferová, Veronika Sedláčková, Ludvík Bortl |Zprávy z domova

Poslanci podpořili větší práva obcí při regulaci hazardu

Ve sněmovně uspěly všechny tři návrhy na regulaci hazardu. Do dalšího projednávání tak půjdou novely loterijního zákona z dílny vlády, hlavního města Prahy i ČSSD. Všechny řeší vyšší kompetence obcí v rozhodování kde a zda vůbec hazard povolí, což by mělo nově platit i pro videoloterijní terminály. ČSSD chce navíc zpřehlednit využití peněz z hazardních her.