Templetonova cena

Tomáš Halík převzal Templetonovu cenu, zařadil se tak po bok Matky Terezy nebo dalajlámy

|Jiří Hošek |Člověk

Prestižní Templetonova cena, považovaná za ‚duchovní Nobelovu cenu‘, má poprvé v historii českého vítěze. Filozof a duchovní Tomáš Halík ji v březnu získal za příspěvek k dialogu mezi různými vyznáními a nevěřícími. Finanční odměnu, přesahující jeden milion liber, chce profesor Halík použít ke zřízení Nadačního fondu a založení Institutu dialogu při České křesťanské akademii.

|Jiří Hošek, kov |Zprávy z domova

Templetonova cena dodává mému hlasu větší váhu, uvědomuje si Halík

Duchovní a filosof Tomáš Halík se dnes v Londýně stal laureátem Templetonovy ceny. V rozhovoru pro Český rozhlas Halík zmínil to, jaký význam pro něj cena má osobně, ale mluvil i o váze, kterou dodává jeho hlasu – třeba když komentuje dění na Ukrajině. Prestižní cenu za přínos pro duchovní dimenzi života uděluje Templetonova nadace. V minulosti ji získali třeba Matka Tereza či dalajláma.

|Jiří Hošek, mka, Tea Veseláková, kap, kov, Zdeněk Novák |Zprávy z domova

Tomáš Halík získal Templetonovu cenu, 'nobelovku' za náboženství

Letošním držitelem Templetonovy ceny je český profesor Tomáš Halík. Významné ocenění, jemuž se neoficiálně říká Nobelova cena za náboženství, uděluje Templetonova nadace v Londýně. Ta ocenila Halíkovy zásluhy o svobodu, demokracii i jeho snahu o dialog mezi náboženstvími. Halík dnes na ceremoniálu v britské metropoli řekl, že cenu bere nejen jako ocenění své. Zároveň ji vnímá jako závazek.