Temže

|Jiří Hošek, mka |Zprávy ze světa

Zpravodaj ČRo: V povodní sužovaném Datchetu na Temži pomáhají i princové William a Harry

V následujících dvou dnech má v některých částech Velké Británie spadnout tolik srážek, co obvykle za celý měsíc. Dál se tak pravděpodobně zhorší povodňová situace na řekách v jižní Anglii. Podle úřadů může velká voda o víkendu zatopit další asi tisícovku domů. Jak zjistil zpravodaj Českého rozhlasu v Datchetu, jedné z nejpostiženějších vesnic na Temži, dokonce pomáhají i princové William a Harry.

|Jiří Hošek, Tereza Jelínková |Ostatní sporty

Na ostře sledovaném Boat Race bude poprvé veslovat Čech, Milan Bruncvík

Celých 76 vítězství univerzity v Oxfordu, 81 triumfů jejich rivalů z Cambridge. Taková je dosavadní bilance ostře sledovaného veslařského klání na Temži mezi londýnskou čtvrtí Putney a Mortlake. Dnešní 159. vydání univerzitního závodu je mimořádné i tím, že do jedné z lodí usedne poprvé v historii Čech, olympionik Milan Bruncvík. Vděčí za to nejen sportovní výkonnosti, ale taky studijním schopnostem.

|Milan Kocourek, Jakub Viliš |Zprávy ze světa

Britové oslaví na Temži diamantové jubileum Jejího Veličenstva

Její Veličenstvo Alžběta II. a spolu s ní mnoho Britů letos v červnu oslaví tzv. diamantové jubileum. Královnou se princezna Alžběta stala hned po smrti svého otce Jiřího VI. v únoru 1952. Ale ke korunovaci došlo až 2. června ve Westminsterském opatství v Londýně. Oslavy tak letos vyvrcholí v neděli 3. června, kdy bude na Temži téměř tisíc plavidel.