teplárny ceny

| mad, Iveta Záleská |Regiony

Městská kotelna, nebo teplo vlastní? V Přelouči zatím jasno nemají

Vytopit byt na přeloučském sídlišti je rok od roku dražší. Z městské tepelné sítě se totiž v posledních letech odpojilo zhruba 150 domácností, které si zřídily vlastní vytápění. Kvůli tomu ostatním rostou náklady, a další domy se proto chystají odpojit. Radnice chce městské kotelny prodat firmě, která slibuje nižší cenu tepla o 20 procent. Do příštího týdne se musí obyvatelé domů rozmyslet, jaký způsob vytápění zvolí. Odpoledne o tom diskutovali na veřejném jednání.

|Tereza Bartůňková |Ekonomika

Problémy teplárenství má pomoci řešit Mirek Topolánek

Bývalý premiér Mirek Topolánek se dnes stal předsedou Teplárenského sdružení, které reprezentuje zájmy tuzemských tepláren. Zvolila ho výkonná rada sdružení. Topolánek ve volbě neměl protikandidáta. Navrhla ho společnost Elektrárna Opatovice, která patří do Energetického a průmyslového holdingu.

Ceny tepla by mohly růst kvůli nedostatku hnědého uhlí

|Lucie Husárová 1, Monika Rybáková, Michaela Vydrová |Ekonomika

Na prolomení těžebních limitů v severních Čechách by se v budoucnu měli dohodnout těžaři a majitelé pozemků. Ministerstvo průmyslu a obchodu zveřejnilo analýzu, podle které ceny tepla v příštích letech kvůli nedostatku hnědého uhlí porostou až o 50 procent. Kvůli těžebním limitům bude teplárnám od roku 2013 chybět pět až šest milionů tun uhlí ročně.

|Ivana Bernáthová, Ondřej Kapic, Václava Marešová, Ladislav Válek, Alena Adámková |Zprávy z domova

Teplárny prý předražují teplo až o 40 procent

Začíná velký boj o ceny tepla. Poslanci chtějí určit českým teplárnám nová pravidla, která mají přinést snížení cen až o čtyřicet procent. Firmám se to samozřejmě nelíbí. Teplárny totiž podle poslanců neoprávněně účtují vysoké ceny, podle nich dochází i k vyvádění neoprávněných zisků do zahraničí a k daňovým únikům. Poslanci proto navrhují novelu zákona o cenách, která by ceny snížila. Změna už prošla v parlamentu druhým čtením. Teplárenským společnostem se to pochopitelně nelíbí.