Spotřeba tepla v Česku loni klesla meziročně o 12 procent, což je nejvíce za 6 let. Klesla i spotřeba elektřiny, která se meziročně snížila o 4 procenta a u plynu o 8 procent.
Je slyšet, jak Rusko stále Vuhledar ostřeluje. Střílí přímo do města, kde zůstalo 200 až 300 civilistů. Ruské jednotky se ale nepohnuly směrem dovnitř. To ovšem neznamená, že město nezůstane zničené.
Obchodní centra plánují zvýšit nájmy kamenným obchodům, píšou Hospodářské noviny. A stát vybírá podle deníku E15 stále víc peněz na dani z přidané hodnoty. Více ve výběru z médií Radiožurnálu.
Podle starosty Kyjeva Vitalije Klička poškodily ruské útoky bezpilotními drony objekt energetické infrastruktury, v důsledku čehož byly přerušeny dodávky elektřiny a tepla.
Rozdílnou regulaci pro domácnosti a velké odběratele vysvětlila tím, že ceny pro domácnosti jsou včetně všech poplatků, které naopak ty určené pro průmysl neobsahují.
„Je složité o tom mluvit, protože to musíte zažít. Okupovali nás občané, nebo jak je mám nazvat, naplnění zlem a nenávistí,“ popisuje pastor z Chersonu ruskou okupaci.
Rozpočítávání plateb za teplo v centrálně vytápěných domech má být podle deníku E15 férovější. A vývoz českých firem na Ukrajinu se vrátil na úroveň před ruskou invazí, píšou Hospodářské noviny.
Město Rokytnice v Orlických horách kvůli sporům o cenu smlouvu v říjnu vypovědělo. Na požadavky města v nové smlouvě dodavatel nepřistoupil a v sobotu uzavřel kohoutky.
Energetický regulační úřad situaci s Rokytnicí v Orlických horách několik měsíců řešil. Vedení města podle něj vědělo, co tamním obyvatelům hrozí v případě vypovězení smlouvy.
Bez tepla se ocitly bytové domy v lokalitách Dolní Sídliště a sídliště U Nádraží, následně krajem vlastněný ústav sociální péče Domov na Stříbrném vrchu a také místní základní škola.
Litoměřice jsou jediným městem v ČR, které mají povolen zvláštní zásah do zemské kůry. Díky vědeckému středisku se mají stát centrem výzkumu geotermální energie v celé Evropě.
„Lidé mě za to určitě budou moc rádi, ale jsem schopný přestat topit nebo temperovat šatny. Jsem schopný řadu věcí osekat. Ale leguána, toho neošidím,“ uznává ředitel jihlavské zoo Jan Vašák.
Například pro řidiče nebo pokladní by měla teplota klesnout ze současných 18 na 16 stupňů Celsia. V šatnách by měla klesnout z 20 na 18 stupňů, v umývárnách z 22 na 19 stupňů.
Topná sezona podle vyhlášky ministerstva průmyslu a obchodu začíná v září a trvá do konce května. Zahájení, přerušení a ukončení dodávek tepla se odvíjí od venkovních teplot a prognózy počasí.
Předpověď počasí slibuje podle sdružení v dalších dnech postupně citelné ochlazení až pod průměrnou denní teplotu deseti stupňů Celsia, teplárny tak budou zahajovat vytápění.
Pro většinu Evropské unie meteorologové předpovídají na nejbližší dva měsíce podmínky „blízko normálu“. „Nemusí to stačit na zotavení z deficitu nahromaděného za více než půl roku,“ tvrdí výzkumníci.
Knihovny a muzea v Británii se připravují na zimu - konkrétně na to, že se stanou pro mnoho lidí místy, kam bude možné jít se ohřát. Žádají tak politiky, aby uvolnili víc peněz na vytápění budov.
Například v obývacích pokojích by lidé měli podle návrhu vyhlášky topit na 18 stupňů Celsia místo dosavadních 20 stupňů, koupelny by měli nově vytápět na 19 místo 24 stupňů Celsia.
„Solidarita, která je v první fázi dobrovolná, může přejít do solidarity vymahatelné. To je hlavní přidaná úroveň nařízení,“ říká český velvyslanec ve výboru stálých zástupců členských států EU.
Města patří k jedněm z nejohroženějších území, co se dopadů klimatické změny týká. S každoročně se zvyšujícím počtem tropických dní souvisejí i vyšší dopady na zranitelnou populaci a kvalitu života.