V Řecku se teploty vyšplhaly na více než 20 stupňů. Neděle byla jedním z nejteplejších lednových dnů za posledních 50 let. Země se tak výrazně liší od Španělska, kde se vypořádávají se sněhovou bouří.
Uplynulý únor byl v Evropě druhým nejteplejším v záznamech služby Copernicus. Za nejteplejším druhým měsícem roku, kterým byl únor 2016, zaostal jen o 0,1 stupně Celsia.
Už v úterý ale nejspíše budou muset i na jihu Francie lidé opět obléci mikiny a bundy. Silný severní a severozápadní vítr sem podle všeho přinese výrazné ochlazení a místy také srážky.
Teplotní rekordy pro poslední lednový den padly téměř na polovině dlouhodobě měřicích stanic a neodolal ani rekord v pražském Klementinu, kde se měří 245 let.
Podle amerického Národního úřadu pro oceány a ovzduší byl letošní červenec o 0,95 stupně Celsia teplejší, než činí teplotní průměr pro tento měsíc za 20. století.
Jaderná elektrárna v Grohnde v Dolním Sasku oznámila, že kvůli vzrůstající teplotě vody v řece Vezera zahájí v pátek odstávku, která potrvá zřejmě do neděle.
Dosavadní maximum z roku 2000 bylo o 0,7 stupně nižší. Kromě Doksan se ve středu dostaly teploty přes 38 stupňů Celsia v Plzni-Bolevci. Meteorologové tam naměřili 38,1 stupně.
Nové maximum dosáhlo i pražské Klementinum, kde se počasí sleduje soustavně od roku 1775. Ještě tepleji má být podle předpovědi ve čtvrtek, další den se mírně ochladí.
Nejvyšší teplotu, 15,5 stupně, naměřili meteorologové v Neumětelích na Berounsku. Teplotní rekordy pro 15. únor byly překonány na pětině stanci měřících alespoň 30 let.
V současné době je podle autorů projektu Intersucho na 55 procentech území, z toho na 12 procentech je výjimečné. Výrazně horší situace je v hlubších vrstvách než povrchových.
Teploty na Pyrenejském poloostrově mohou o nadcházejícím víkendu prolomit dosavadní rekord v Evropě, informovala ve čtvrtek agentura ANSA s odvoláním na meteorology.
Česká republika zaznamenala v pátek nové teplotní rekordy. Nejtepleji bylo v Praze na Karlově a teplotní maxima pro 20. duben padla na stovce ze 148 stanic, které měří alespoň tři desetiletí.
Nejvyšší teploty v Česku vystoupaly až nad 26 stupňů Celsia. Nejvýš se rtuť v teploměru dostala v Brně-Žabovřeskách, kde meteorologové naměřili 26,5 stupně.
Velmi mrazivé ráno zaznamenali meteorologové krátce před příchodem astronomického jara v celé zemi. Teplotní rekordy v neděli padly na 35 ze 146 stanic, které měří alespoň 30 let.
Moravskoslezský kraj má za sebou další mrazivou noc. Opět padaly teplotní rekordy. Ve Frenštátě pod Radhoštěm na Novojičínsku padl rekord starý 63 let.
Mrazivé počasí pokračovalo v Česku i v noci na pondělí. Nejnižší teploty meteorologové zaznamenali v horských oblastech, kde se dostaly pod minus 20 stupňů Celsia.
Loňský rok byl jedním ze tří nejteplejších let v dějinách měření, s nimiž se začalo ve druhé polovině 19. století. Informovala o tom ve čtvrtek Světová meteorologická organizace (WMO).
Navzdory bouřkám panovala v Česku tropická vedra. Na některých místech pak dokonce padly teplotní rekordy. Nejtepleji bylo ve Strážnici na Hodonínsku, kde teploměry ukazovaly 35,1 stupně Celsia.
Úterý bylo s téměř 35 stupni zatím nejteplejším dnem letošního roku. Nejtepleji bylo v Dobřichovicích u Prahy, a to 34,9 stupně Celsia. Čtvrtek však bude podle meteorologů zřejmě ještě teplejší.