V Karviné ukázal teploměr 24,3 stupně Celsia. Odpoledne bylo 24 stupňů v Opavě a Pohořelicích na Brněnsku. Teplotní rekord velmi pravděpodobně padl také v pražském Klementinu.
Říjnové teploty na jihu Moravy již několikrát překonaly dosavadní maxima a teplo bude i v příštích dnech. V sobotu bude 19 až 22 stupňů Celsia, v neděli mezi 14 a 18 stupni.
Na mnoha místech v Čechách i na Moravě bylo výrazně více než 25 stupňů Celsia, což je hranice pro letní den. Rekordy padly na téměř polovině ze zhruba 160 stanic, které měří alespoň 30 let.
Nad 20 stupňů se teploty v Česku dostanou ještě v nadcházejících třech dnech. Ve čtvrtek bude zataženo, ale v pátek a sobotu by opět mohla být pokořena hranice 25 stupňů Celsia.
Teploty tento týden překonají zřejmě i rekordně horký konec září, v úterý mohou vystoupat až na 29 stupňů. Od středy se pak skokově ochladí na 15 až 19 stupňů.
Tropické teploty by v Česku podle předpovědi měly vydržet i v úterý, letos možná naposled. Mírné ochlazení s přeháňkami a místy bouřkami meteorologové očekávají od středeční studené fronty.
Ve středu se při přechodu studené fronty začne od západu ochlazovat a bude pršet. Ve čtvrtek a v pátek proto meteorologové očekávají denní maxima pod 25 stupni Celsia.
Nejtepleji bylo v Doksanech na Litoměřicku, odpoledne tam naměřili 31,4 stupně Celsia. Pro tuto stanici to ale rekord nebyl. Teplotní rekordy zaznamenalo 31 stanic.
Úterkem tropy v Česku podle předpovědi nekončí. Ve středu mohou teploty hlavně na jihu Moravy vystoupat až na 33 stupňů, ve čtvrtek bude až 32 stupňů a v pátek až 34 stupňů.
Rekordní teploty naměřilo 39 ze 163 meteorologických stanic. Nejtepleji bylo ve Strážnici na jihu Moravy, kde teplota 35,5 stupně Celsia překonala 80 let starý rekord.
Letošní 6. červenec byl vůbec nejteplejším dnem na světě s průměrnou globální teplotou 17,08 stupně. Také průměrné denní teploty na hladině světových oceánů v červenci pokořily rekordy.
Rekordní teploty naměřili také například v Číně (52,2 stupně), ještě o stupeň více bylo v americkém Údolí smrti v Kalifornii, odkud pochází i světový teplotní rekord 56,7 stupně z roku 1913.
„Bude docházet ke změně kulturních návyků a zvyků u lidí v souvislosti s tím, jak se to okolo nás bude měnit. Jestli to bude zrovna siesta, tak na to vám nedokážu odpovědět,“ říká Mark Rieder.
V souvislosti s horkem italské nemocnice hlásí nárůst počtu pacientů. Meteorologové nevylučují, že by mohl padnout teplotní rekord z loňského roku, na Sicílii naměřili přes 48 stupňů.
V Česku panuje velké vedro a na několika desítkách stanic se už několikrát přepisovaly rekordy. Počasí doléhá nejen na turisty, ale třeba i na pracovníky technických služeb či policejní hlídky.
Přes Česko v pondělí přejdou bouřky. Ojediněle mohou být intenzivní a doprovázené zejména silnými nárazy větru o rychlosti kolem 80 kilometrů za hodinu, výjimečně i více.
Vysoké teploty budou v Česku i v dalších dnech. Kvůli suchému a teplému počasí platí v celém Česku až do odvolání zároveň výstraha před rizikem vzniku požárů.
V neděli budou v nižších polohách části středních a severních Čech a na Plzeňsku odpolední teploty většinou mezi 33 až 36 stupni. Platí tam výstraha s vysokým stupněm nebezpečí.
K rekordu přispělo přehřátí oceánů vlivem klimatických změn a návrat přirozeného meteorologického jevu známého jako El Niňo, který se vyznačuje oteplováním mořské vody, uvedl Copernicus.
Nadprůměrné teploty byly naměřeny v Africe, Rusku, Severní Americe, Argentině, ve velké části Austrálie a na pobřeží Antarktidy. Velká zima potkala západní a střední části Severní Ameriky.
„Tyto hodnoty jsou přibližně o deset stupňů vyšší, než je normál pro toto období,“ uvedli meteorologové. Nejvíce naměřili v Brodu nad Dyjí, kde bylo 22,5 stupně Celsia.
Statistiku bílých Vánoc vydal v tiskové zprávě Český hydrometeorologický ústav. Na přesnější předpověď pro letošní Štědrý den je podle meteorologů stále brzy, zveřejní ji týden před Vánoci.